Ympyrän pää
Alkuteos ilmestynyt 2001. Suomentanut Veijo Kiuru. Sidottu.
Ympyrän pään jännitys pitää lukijan otteessaan kirjan loppuun asti, mikä selittänee sen saavuttaman suuren suosion.
Ympyrän pää alkaa arkeologeista koostuvan kansainvälisen ryhmän suorittamista kaivauksista Oslon ulkopuolella. Kultainen lipas, joka kaivauksissa yllättäen löytyy, tuntuu kiinnostavan useita osapuolia siinä määrin, että päähenkilö Bjørn Beltø, arkeologi, albiino ja neurootikko, tuntee henkensä uhatuksi. Salaperäisen lippaan kuljetus Oslosta Euroopan halki Lähi-itään saakka, aiheuttaa sydämentykytystä ja jännityksen täyttämiä koettelemuksia arkeologi Beltølle. Vaikka Ympyrän pää on ennen kaikkea jännitysromaani, sisältää se myös herkullisia ihmissuhdekuvioita ja -kuvauksia.
Tom Egeland (s. 1959) työskentelee päätyökseen Norjan TV2:ssa uutispäällikkönä. Hänen esikoisteoksensa oli vuonna 1988 julkaistu parapsykologinen jännäri Stien mot fortiden. Ympyrän pää on Egelandin kuudes romaani. Se on julkaistu kymmenellä kielellä, muun muassa ruotsiksi, tanskaksi, saksaksi, venäjäksi ja italiaksi.
Käyttäjät lukeneet myös
Tom Egeland
Norjalainen Tom Egeland (s. 1959) kasvoi kauppiasperheessä Oslon pohjoispuolella. Hän oli teini-ikäisenä aktiivisesti mukana kristillisessä toiminnassa, mutta luopui myöhemmin kristinuskosta. Egelandilla on takanaan pitkä ura sanomalehtitoimittajana, ja vuodesta 1992 hän työskenteli Norjan TV2:n uutispäällikkönä. Hän on myös kirjoittanut elokuva- ja TV-käsikirjoituksia.
Egelandin läpimurto romaani oli vuonna 2001 ilmestynyt Ympyrän pää. Vuonna 2006 Egeland ryhtyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi. Egelandin teoksia on käännetty 18 kielelle.
Kirjailija asuu Oslossa. Hänen perheeseensä kuuluu vaimo ja kolme aikuista lasta.

