Kirjasta
Kansi: J. S. Meresmaa. Nidottu.
”Hirviöasiakaspalvelu, kuinka voin auttaa?”
Anni Nupposen veikeä kokoelma sadan sanan tarinoita tutustuttaa lukijan mitä kummallisimpiin asiakaspalvelutilanteisiin.
”Sanni Uiskonen päivää. En nyt ole ihan varma, että olenko soittanut oikeaan paikkaan. Mutta me ostimme lapsille lohikäärmeenmunan. Eikä se sitten kuoriutunut luvatussa ajassa, ja kun tutkimme sitä tarkemmin, se olikin vain tulenpunaiseksi värjätty avokado.”
”Tässä asiassa kuuluu olla yhteydessä munan myyjään. Asia kuuluisi meille, jos avokadosta olisi kuoriutunut lohikäärme.”
Mitä tehdä, kun naapuri on hankkinut kerberoksen pennun? Entäpä jos kotiin onkin kannettu plasma-tv:n sijaan ektoplasma-tv? Tähän kaikkeen löytyy ratkaisu raapaleista, sadan sanan tarinoista, jotka on omistettu kaikille asiakaspalvelijoille.
