Pimeänkutojat
Kansi: Miia Anttila. Nidottu.
“Ne vaanivat saalistaan unien äärillä. Jos ne surmaavat uneksijan keskellä painajaista, osa tämän mielestä kuolee.”
Alma Eriksson on jäänyt vangiksi avioliittoonsa sairautensa vuoksi. Hänen fyysikkomiehensä Simon on kaikin puolin ikävystyttävä tyyppi, jonka pienistä pakkomielteistä ei ole haittaa kenellekään. Ei ainakaan ennen kuin Simonin synkät unet kietoutuvat osaksi pariskunnan elämää.
Vähitellen Alma käsittää, että hänen rakastamansa versio Simonista on yhä olemassa jossain varjojen tuolla puolen. Pelastaakseen miehensä hänen on löydettävä keino painajaistensa hallitsemiseen. Tässä vaarallisessa tehtävässä Almaa opastaa aavemainen Frank Pohjoispuoli, jolla on omat syynsä estää Simonia luisumasta hulluuteen. Pimeänkutojat on kauhusta ammentava unitrilleri. Se kietoo lukijan mysteerin verkkoon, ja pitää otteessaan loppuun saakka.
Minna Roinisen esikoisromaani on aiemmin ilmestynyt elektronisena syväkirjana Kirjalabyrintti-kustantamon julkaisemana.
Minna Roininen
Minna Roininen on syntynyt vuonna 1989 Ylivieskassa Pohjois-Pohjanmaalla. Hän on opiskellut psykologiaa Jyväskylän yliopistossa. Nykyisin hän työskentelee opintopsykologina Helsingissä. Perheeseen kuuluvat avopuoliso sekä kissa. Roinisen mielenkiinnon kohteisiin lukeutuvat muun muassa tieto- ja kaunokirjallisuus, pelit, musiikki ja sienestäminen. Roinisen tarinat liikkuvat realismin ja fantasian rajamailla. Esikuviin ovat kuuluneet muun muassa Tove Jansson, Stephen King ja Haruki Murakami.
Kirja-arvioita
Kirja takertui lukijaansa kiinni kuin painajaisuni konsanaan. (Olematta kuitenkaan varsinaisesti pelottava.) Siinä mielessä siis kirjailija on onnistunut, kysehän on juuri unista. Tarinassa ei ollut suvantovaiheita, ei kyllä kovin vakuuttavaa huipennustakaan. Mutta ei kirja huono ollut, en vain pitänyt siitä. En ymmärtänyt päähenkilöä, enkä oikein muitakaan henkilöitä. Jonkun verran heidän taustojaan kyllä avataan, mutta se ei edelleenkään selitä päähenkilöä. Kirjan maailma oli jotenkin, noh, painajaismainen. (Enkä minä pidä painajaisista.) Idea oli kuitenkin jännä ja toteutus ihan ok. Pisteet siitä.