Hiirirouva ja ruusupensaan viisaat

Hiirirouva ja ruusupensaan viisaat

Robert C. O'Brien

7.6 / 10
Julkaistu
1977 (WSOY)
Suomentanut
Mikko Kilpi

Katso saatavuus Adlibriksestä

Risingshadow communityLukijoiden ääni

Näe yhdellä silmäyksellä, mitä Risingshadow-lukijat ajattelevat tästä kirjasta.

7.6 / 10lukijoiden arvosana
18arvosanaa
3kirja-arviota
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

102
92
87
71
66
50
40
30
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

3 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

10/10

Leskeksi äskettäin jääneen hiirirouva Frisbyn nuorin lapsi Timothy sairastuu vakavasti jokakeväisen muuttopäivän alla, ja hukka uhkaa periä koko perheen maanviljelijän auran muodossa ellei apua saada mistään. Viisaan pöllön, valkean hiirivanhuksen ja nuoren variksenpoikasen avustamana hiirirouva tutustuu läheisen ruusupensaan alla asustaviin rottiin, jotka eivät olekaan mitä tahansa pienjyrsijöitä. Frisby pääsee osalliseksi suuresta salaisuudesta, joka sivuaa myös hänen omaa perhettään.

Robert C. O'Brienin "Hiirirouva ja ruusupensaan viisaat" (WSOY, 1977) on lasten fantasiaromaani, joka kuuluu lapsuuteni suurimpien lukuelämysten joukkoon. Kiitos siitä taitaa olla kuulua kummitädilleni, joka tuli aikanaan minulle kirjaa suositelleeksi. Lukuelämys oli niin suuri, etten sittemmin uskaltanut kirjaan tarttua uudestaan. Pelkäsin ajan kullanneen muistot, kuten niin monelle muulle vanhalle lastenkirjalle on käynyt.

Syytä pelkoon ei ollut. Yli kaksikymmentä vuotta myöhemmin "Hiirirouva" oli kaikkea sitä mitä olin sen muistellutkin olevan: jännittävä ja vähän surumielinen lastenromaani, joka jää mielikuvitusta upeasti kutkuttavalla tavalla avoimeksi (ilmeisesti englanniksi sarja jatkui pitempään, mutta tämän yksittäisen suomennoksen voi aivan hyvin lukea itsenäisenä teoksena). Suuri seikkailu ei kaipaa kokonaisen maailmankaikkeuden pelastamista, vaan joskus riittää kirjaimellisesti ruohonjuuritasolla liikkuminen.

Valitettavasti kirjaa ole enää kirjastomme kokoelmissa montaa kappaletta, mutta lupaan siitä huolimatta tehdä kaikkeni, että tämä mestariteos löytäisi mahdollisimman monta lukijaa myös vastaisuudessa. Ja tehkää te muutkin samoin!

6/10

Jos oikein muistan, nii tää oli jotenki tosi aww. En kuitenkaan voi arvostella kunnolla, koska opettaja luki tän luokalle ku olin kolmannella, sillon ainakin tykkäsin.

8/10

Olen pienenä nähnyt kirjasta tehdyn elokuvan useasti ja siksi päädyin lukemaan tämän kirjan. Mielipiteisiini saattaa vaikuttaa muistipätkät elokuvasta, mutta pidin kirjasta todella paljon.

Kirjan kerronta on sujuvaa, eikä siinä kertaakaan ajauduta jaaritelemaan turhia. Juoni on eheä ja pysyy jatkuvasti mielenkiintoisena, samoin kun henkilötkin.

Erityisenä ansiona haluan mainita juonen. Se on yksinkertainen, mutta selkeä. Mielestäni kirjoista usein puuttuu tällainen selkeä juoni ja se lähtee harhailemaan liikaa. Hiirirouva ja ruusupensaan viisaat -kirjan sivujuonet eivät vie pääosaa juonesta vaan antavat mukavan mausteen.