Kisälli

Katinka Sarjanoja

8.0 / 10
5 arvosanaa

Sidottu.

Syntymälahjaksi voi saada kirouksen tai siunauksen ilman omaa syytään tai ansiotaan, ja Corde uskoo varmasti tietävänsä, kumpi hänen kohdalleen on osunut. Nuorten vartijakisällien aloittaessa koulutuksensa Cordelle ja hänen tovereilleen selviää, että heillä on vastassaan taikuudella luotu uhka, joka voi tuhota koko kaupungin.

”Teemme niin kuin ihmiset aina tekevät: Yritämme päästä eroon itse aiheuttamastamme ongelmasta keksimällä ratkaisun, joka on entistä tuhoisampi. Pelastusta ei ole.”

Katinka Sarjanojan uusi YA-fantasiaromaani sijoittuu ympäristöongelmien runtelemaan maailmaan, jossa Corde-niminen päähenkilö joutuu vasten tahtoaan liittymään kisällinä vartijoiksi kutsuttuun soturijärjestöön. Vartijat suojelevat ihmisyhteisöjä pelottavilta taikuudella luoduilta olennoilta, mutta koulutuksensa aikana Corde joutuu pohtimaan, ovatko nämä olennot oikeasti niin pahoja ja epäinhimillisiä, kuin hänelle on väitetty, ja mikä oikeus vartijoilla on käydä niitä vastaan.

Julkaistu
1.2.2023 (Voikukka Kustannus)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. neri
    lisäsi kirjan lukulistalle
  2. lypy
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  3. Miiwuska
    antoi kirjalle arvosanan 9/10
  4. Sphhia
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  5. _kirjakeiju_
    antoi kirjalle arvosanan 7/10
  6. koipallonen
    lisäsi kirjan lukulistalle
  7. Enni
    kirjoitti kirja-arvion
  8. Enni
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  9. sinidean
    lisäsi kirjan lukulistalle
  10. Kuurakukka
    lisäsi kirjan lukulistalle
  11. Jussi
    muokkasi kirjan tietoja
  12. Orduuka
    lisäsi kirjan lukulistalle
  13. Enni
    lisäsi kirjan omistettuihin
  14. Kuurakukka
    lisäsi kirjan tietokantaan