Kaksi pahaa sutta
Alkuteos ilmestynyt 2004. Kuvittanut Emil Maxén. Suomentanut Outi Menna. Sidottu.
Nellin toinen virallinen tehtävä kauhuagenttina!
Kauhuagentti Nelli Rapp -sarjan kolmannessa osassa päästään jälleen seuraamaan huisin jännittävää seikkailua! Martin Widmarkin sopivasti pelottava, hauska ja helppolukuinen sarja julkaistaan nyt Emil Maxénin uudella nelivärikuvituksella.
Mikä kumma vaivaa kahta omituista koiranhoitajaa, Rikua ja Vanjaa? Heillä vaikuttaa olevan huomattavan paljon karvoja, erittäin tarkka kuulo eivätkä he puhua pukahda – tai varsinkaan naura. Nellin epäilykset heräävät, ja yhdessä uskollisen Lontoo-koiransa kanssa hän alkaa selvittää mysteeriä. Täysikuun aika lähestyy ja jännitys tiivistyy – täysikuulla tietyt ihmiset nimittäin muuttuvat verenhimoisiksi olennoiksi. Lähtevätkö myös ihmissudet tuolloin liikkeelle…?
Käyttäjät lukeneet myös
Martin Widmark
Martin Widmark (s. 1961) on yksi Ruotsin suosituimmista lastenkirjailijoista. Hän on koulutukseltaan opettaja, ja päätyökseen hän opettaa maahanmuuttajalapsille ruotsia Tukholman Rinkebyssä. Opettamisen ohella hän kirjoittaa lasten- ja nuortenkirjoja ja -lauluja sekä oppimateriaaleja. Hän on saanut kotimaassaan lukuisia kirja-alan palkintoja.
Linkkejä
Vesa Sisättö: Noidan laulu. Helsingin sanomat 27.2.2011.
Päivi Heikkilä-Halttunen: Hirviöakatemia. Lastenkirjahylly 14.10.2010.
Salla Simukka: Frankensteinin kummajainen. Helsingin sanomat 28.4.2011.
Jouko Varonen: Frankensteinin kummajainen. Värtsi 12.5.2011.

