Käyttäjän -H- avatar

RISINGSHADOW-KIRJAHYLLY

-H-

Aktiivi· Taso 26

LUKIJAN OMA ÄÄNI

Kirja-arviot

Käyttäjän -H- omat ajatukset lukemistaan kirjoista. Nämä ovat lukijan kirjoittamia kirja-arvioita, eivät Risingshadow’n toimituksellisia arvosteluja.

3 kirja-arviota
Järjestä kirja-arvioitaJärjestys: Kirjoituspäivä · Uusin ensin
Maameren velho

KIRJA-ARVIO

Maameren velho

Ursula K. Le Guin

10/10Kirjoitettu 1.6.2014

Aivan loistava kirja joka sai minut 90-luvun alussa kiinnostumaan fantasia kirjallisuudesta. Muutamia fantasia kirjoja olin lukenut aikaisemmin, mutta tämä oli se kirja joka vei mennessään.

Viimeisellä kynnyksellä

KIRJA-ARVIO

Viimeisellä kynnyksellä

R. A. Salvatore

6/10Kirjoitettu 28.5.2014

Osasyynä lieneet se, että näitä on tullut luettua aika kauan, mutta tämä olkoi paikoin tuntua pakkopullalta. Tarinassa ei sinänsä mitään vikaa, tuttua Salvatorea. Ja varmasti uppoaa jokaiseen Salvatore faniin.

Suurin kritiikki näistä viime vuosien Forgotten Realms kirjoista menee kyllä Wizard of the Coastille joka on sekoillut maailmansa kanssa (loitsurutto, maailmojen yhteenliittyminen, erilaiset "erikois" rodut) yrittäessään tehdä siitä "paremman ja mielenkiintoisemman". Mutta miksi korjata jotain mikä ei ole rikki?

Lohikäärmetanssi 1

KIRJA-ARVIO

Lohikäärmetanssi 1

George R. R. Martin

9/10Kirjoitettu 28.5.2014
Näytä spoileriksi merkitty arvio

Taattua Martinin laatua. Enemmänkin kyllä hahmojen siirtelyä asemiin tulevia tapahtumia varten.

Mitään suuria tunteita herättäviä juonenkäänteitä kirja ei sisältänyt. Edes uuden Targaryenin päätyminen näyttämölle ei jostain syystä innostanut, lähinnä tuntui hiukan turhalta.

Kiinnostavimmat tapahtumat liittyivät Joniin, ja Braniin jonka kevittymistä vihernäkijänä odotan innolla. Dany joka on ollut lempihahmojani, vahvuutensa ja periksiantamattomuutensa vuoksi, vaikutti tässä kirjassa enemmän teiniltä (joka kyllä onkin) joka ei pysty tekemään vaikeita päätöksiä eikä oikein tiedä mitä haluaa.

Kuitenkin loistava kirja kaiken kaikkiaan, jota oli vaikea päästää käsistään sen kerran aloitettuaan.
Toivottavasti seuraava osa rantautuu kauppoihin mahdollisimman pian.