Ocean City

Kauko Röyhkä

5.3 / 10
13 arvosanaa

Kansi: Tommi Hänninen.

1. painos: Like, 1999. Sidottu, kansipaperi.
2. painos: Like, 2004. Like-pokkari. Nidottu.

Ocean City on vauhdikas ja humoristinen jännitysromaani. Se on kertomus ihmisestä, joka taistelee ihanteidensa puolesta rahan ja kaupallisuuden valtaa vastaan. Se on myös kertomus pojista, jotka etsivät isäänsä maailmassa, jossa isiä ei enää ole.

Miesten sperma on ympäristömyrkkyjen takia huonontunut ja on syntynyt uusi siittäjien ammattikunta, joka huolehtii maksua vastaan perheiden suvunjatkamisesta. Suomalaissyntyinen Luukas Rothovius kiertää maailmaa ja siittää lapsia Jeesuksen Poikien hyväksi, kunnes saapuu Ocean Cityyn – keinotekoiselle saarelle rakennettuun kaupunkiin, jota asuttavat rikkaat geenimanipulaation ja kauneusleikkausten muokkaamat ihmiset. Turvallisinkin kaupunki voi kuitenkin osoittautua hengenvaaralliseksi.

”Röyhkässä on särmää.” – Tero Liukkonen, Helsingin Sanomat

”Röyhkä vierittää näkyviin mielenkiintoisen tulevaisuuden yhteiskunnan, jossa seksuaalisuus saa uusia värityksiä. Kun tähän lisää kantavan kerronnan, toimivan rakenteen, tulevaisuuden maailman oivallisen loogisuuden, saadaan tulokseksi mielenkiintoinen kirja.” – Tarja Lipponen, Trendi

Julkaistu
1999 (Like)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Kauko Röyhkä

Kauko Röyhkä (Jukka-Pekka Välimaa, s. 1959) on kirjailija ja rockmuusikko. Hän on kasvanut Oulussa ja päätynyt sittemmin Turun kautta Helsinkiin. Röyhkän ura sekä muusikkona että kirjailijana alkoi albumilla ja romaanilla vuonna 1980.

Kustantaja

Like

Risingshadow'ssa 341 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja