Varastettu basilli ja muita kertomuksia
Alkuteos ilmestynyt 1894. Suomentanut Väinö Hämeen-Anttila. Kuuden novellin kokoelma, jossa kaksi fantasianovellia ja yksi sf-novelli.
Voimakoneitten herra, Varastettu basilli ja muita tapauksia, Tiberius kirjat, 2019 - yhteislaitos kirjoista Voimakoneitten herra ja muita tapauksia, 1907 ja Varastettu basilli ja muita kertomuksia, 1907
E-kirja Project Gutenberg https://www.gutenberg.org/ebooks/56366 sisältää teokset Varastettu basilli ja muita kertomuksia ja Voimakoneitten herra ja muita tapauksia
Sisältö:
- Varastettu basilli (The Stolen Bacillus, 1894)
- Tuntemattoman kämmekän kukkiminen (The Flowering of the Strange Orchid, 1894)
- Avu'n tähtitornissa (In the Avu Observatory, 1894)
- Eläintentäyttäjän ennätyksiä (Triumphs of a Taxidermist, 1894)
- Kameelikurkikauppaa (A Deal in Ostriches, 1894)
- Aarre metsässä (The Treasure in the Forest, 1894)
H. G. Wells
Englantilainen H. G. Wells (1866-1946) oli opettaja, toimittaja, sosiologi ja historioitsija. Lisäksi hän oli erittäin tuottelias, osallistuva kirjailija, jonka lukuisat romaanit käsittelivät ajassa liikkuvia aiheita, yhteiskunnallisia ongelmia, jopa naisasiaa. Hän oli sukupolvensa aatteellinen mielipidevaikuttaja, joka kyseenalaisti viktoriaanisen ajan luutuneita käsityksiä.
Wellsin teoksia on suomennettu runsaasti 1900-luvun alusta alkaen. Hänen tunnetuimmat teoksensa ovat tieteisromaanit Aikakone (1895), Tohtori Moreaun saari (1896), Näkymätön mies (1897), Maailmojen sota (1898), Kun nukkuja herää (1899) ja Ensimmäiset ihmiset kuussa (1901). Wellsiä ja Jules Vernea on kutsuttu ”science fictionin isiksi”.