Kirjayhtymän science fiction -sarja

Tuomiopäivän komedia

Robert A. Heinlein

7.2 / 10
27 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 1984. Suomentanut Matti Kannosto. Sidottu.

Locus-palkinto (paras fantasiaromaani) 1985. Hugo-palkintoehdokas 1985, Nebula-palkintoehdokas 1984.

Robert A. Heinlein on science fictionin eläviä jättiläisiä, ilmiömäinen kerronnan taituri ja taikuri, joka vetää hatustaan jännitystä, huikeita visioita tai vallatonta naurua kaikissa galakseissa

Tässä kirjassa turistiristeily Tyynen meren vesillä muuttuu painajaismaiseksi seikkailuksi, kun eräs matkustajista yrittää kävelyä tulisten kivien yllä. Askeleet sujuvat häneltä yhtä kevyesti kuin polynesialaiselta poppamieheltä, mutta hurjin seurauksin: maailma ympärillä kääntyy saranoiltaan.

Aika, paikka, identiteetti, rikos, rakkaus ja kaiken tarkoitus heittävät kuperkeikkaa viimeisen tuomiopäivän kajastaessa taivaanrannalla. Ja pelastus on huumorin panttina.

”Hienointa fantasiaa.” – Stephen King

”Heinlein on jälleen näyttänyt kyntensä.” – Arthur C. Clarke

”Murskaava juttu, yksi parhaita.” – Larry Niven

Julkaistu
1986 (Kirjayhtymä)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Selaa kaikkia Lukusalin keskusteluja