Asterix · #18

Asterix ja Caesarin laakeriseppele

René Goscinny, Albert Uderzo

7.8 / 10
30 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 1971. Kertomus: René Goscinny. Piirrokset: Albert Uderzo. Suomentanut Jorma Kapari. 1. painos: Sanoma, 1973. Sidottu painos: Egmont, tulossa

Kun Aladobix erehtyy lupaamaan Smirgelinen veljelle Caesarin laakeriseppeleellä höystettyä muhennosta, jää seppeleen hankkiminen Asterixin ja Obelixin tehtäväksi. Rooman mahtimiehen päähineen vohkiminen ei olekaan ihan helppo homma!

Julkaistu
1973 (Sanoma)
Alkuperäinen nimi
Les Lauriers de César
Suomentanut
Jorma Kapari
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

René Goscinny

René Goscinny (1926–1977) oli ranskanpuolalainen sarjakuvakäsikirjoittaja ja kirjailija. Parhaiten hänet tunnetaan käsikirjoittamistaan albumisarjoista, kuten Asterix, Lucky Luke ja Ahmed Ahne, joita hän teki eri piirtäjien kanssa. Sarjakuvakäsikirjoitusten lisäksi hän on kirjoittanut lastenkirjoja kuten Jean-Jacques Sempén kuvittaman Nikke-kirjasarjan.

Suomentanut

Kustantaja

Sanoma

Risingshadow'ssa 27 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja