Vedeera vaarallisilla vesillä
Kuvitus: Kirsi Haapamäki. Kartta: Ville Karppanen & Matti Vuohelainen. Sidottu.
Helmisimpukkasaaren sodan jälkeen ihmisten ja haltioiden välillä vallitsee hauras rauha. Mutta merellä vaanivat piraatit, jotka uhkaavat sekä ihmisiä että haltioita. Haltiat syyttävät ihmisiä merirosvojen suojelusta. Läheinen Saherinin suuriruhtinaskunta on äskettäin liitetty osaksi ihmisten valtakuntaa; pitävätkö piraatit siellä tukikohtiaan? Haltianeito Vedeera lähetetään tutkimaan asiaa ihmisnuori Korilin ja quirenilaisen ylimystönuorukaisen Selderonin kanssa. Mukana seuraa myös vettä pelkäävä Vedeeran kissa Jatox.
Jarkko Tontin fantasiaromaani Vedeera vaarallisilla vesillä piirtää allegoriaa nykytodellisuudesta. Onko kulttuurierojen takana yhteistä? Voiko vuosisataisen vihanpidon murtaa? Mistä kaikki alkoi ja kuka kertoo historian ja tarinat, joiden varassa nykyisyys lepää?
Jarkko Tontin (s. 1971) edellinen fantasiaromaani, vuonna 2012 ilmestynyt Vedeeran taru voitti seuraavana vuonna ilmestymisestään Lasten LukuVarkaus -palkinnon.
Jarkko Tontti
Jarkko Tontti (s. 1971 Tampere) on suomalainen kirjailija. Tontti on koulutukseltaan oikeustieteen tohtori ja varatuomari. Hän on asunut ja opiskellut oikeustiedettä, kirjallisuutta ja filosofiaa kotimaassa ja ulkomailla. Luovaa kirjoittamista hän on opiskellut Kriittisen korkeakoulun kirjoittajalinjalla. Työkseen Tontti on muun muassa ollut virkamiehenä ja työskennellyt tutkijana ja tuntiopettajana yliopistossa sekä toiminut eri ihmisoikeusjärjestöissä. Vuonna 2006 hän ryhtyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi. Jarkko Tontti asuu Helsingin Kruununhaassa.