Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Vedeera vaarallisilla vesillä

Vedeera #2 / 3
Jarkko Tontti
Vedeera vaarallisilla vesillä (Vedeera #2) - Jarkko Tontti
  ★ 7.80 / 5
1★2★3★4★5★26★17★8★9★210★

Kuvitus: Kirsi Haapamäki. Kartta: Ville Karppanen & Matti Vuohelainen. Sidottu.

Helmisimpukkasaaren sodan jälkeen ihmisten ja haltioiden välillä vallitsee hauras rauha. Mutta merellä vaanivat piraatit, jotka uhkaavat sekä ihmisiä että haltioita. Haltiat syyttävät ihmisiä merirosvojen suojelusta. Läheinen Saherinin suuriruhtinaskunta on äskettäin liitetty osaksi ihmisten valtakuntaa; pitävätkö piraatit siellä tukikohtiaan? Haltianeito Vedeera lähetetään tutkimaan asiaa ihmisnuori Korilin ja quirenilaisen ylimystönuorukaisen Selderonin kanssa. Mukana seuraa myös vettä pelkäävä Vedeeran kissa Jatox.

Jarkko Tontin fantasiaromaani Vedeera vaarallisilla vesillä piirtää allegoriaa nykytodellisuudesta. Onko kulttuurierojen takana yhteistä? Voiko vuosisataisen vihanpidon murtaa? Mistä kaikki alkoi ja kuka kertoo historian ja tarinat, joiden varassa nykyisyys lepää?

Jarkko Tontin (s. 1971) edellinen fantasiaromaani, vuonna 2012 ilmestynyt Vedeeran taru voitti seuraavana vuonna ilmestymisestään Lasten LukuVarkaus -palkinnon.

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Ei rekisteröitymistä - Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Muokannut 22.04.2021
Luokitus: Fantasia, Satufantasia, Lastenkirjallisuus, Kotimainen
Julkaistu: syyskuu 12, 2018 (Aviador)

Lisää puuttuva kirja

Jarkko Tontti

Jarkko Tontti

Jarkko Tontti (s. 1971 Tampere) on suomalainen kirjailija. Tontti on koulutukseltaan oikeustieteen tohtori ja varatuomari. Hän on asunut ja opiskellut oikeustiedettä, kirjallisuutta ja filosofiaa kotimaassa ja ulkomailla. Luovaa kirjoittamista hän on opiskellut Kriittisen korkeakoulun kirjoittajalinjalla. Työkseen Tontti on muun muassa ollut virkamiehenä ja työskennellyt tutkijana ja tuntiopettajana yliopistossa sekä toiminut eri ihmisoikeusjärjestöissä. Vuonna 2006 hän ryhtyi kokopäiväiseksi kirjailijaksi. Jarkko Tontti asuu Helsingin Kruununhaassa.

Kuva: Irmeli Jung, Otava

Vedeera

Vedeera sisältää 3 kirjaa.

Vedeeran taru (Vedeera #1)
  ★ 7.26 / 15
Vedeera vaarallisilla vesillä (Vedeera #2)
  ★ 7.80 / 5
Vedeera ja polttavan auringon maa (Vedeera #3)
  ★ 6.00 / 1


Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Jarkko Tontti
  • Vedeera
  • Vedeera vaarallisilla vesillä
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja