Käyttäjän Moonflower avatar

RISINGSHADOW-KIRJAHYLLY

Moonflower

Aktiivi· Taso 20

LUKIJAN OMA ÄÄNI

Kirja-arviot

Käyttäjän Moonflower omat ajatukset lukemistaan kirjoista. Nämä ovat lukijan kirjoittamia kirja-arvioita, eivät Risingshadow’n toimituksellisia arvosteluja.

3 kirja-arviota
Järjestä kirja-arvioitaJärjestys: Kirjoituspäivä · Uusin ensin
Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää

KIRJA-ARVIO

Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää

Walter Moers

10/10Kirjoitettu 14.12.2008

Tämä on paras kirja koko maailmankaikkeudessa! Kapteeni Sinikarhun 13 ja ½ elämää on täydellinen sekoitus fantasiaa, huumoria ja mielikuvitusta. mielestäni kaikkien tulisi lukea tämä kirja.

Kaikki hahmot ovat ihania, ei sen väliä ovatko ne hyviä vai pahoja. Miksi tälläisiä kirjoja ei ole useampia? Olen lukenut kirjan n. 4 kertaa, ja jaksaisin lukea sen yhä uudestaan. Juoni ja hahmot ovat vaan nerokkaan loistavia! Voin luvata, että jos luette, ette missään nimessä pety.

Miekkani laulaa

KIRJA-ARVIO

Miekkani laulaa

Marcus Sedgwick

8/10Kirjoitettu 10.12.2008

Miekkani laulaa oli hieman huonompi kuin Sedgwickin aikaisempi kirja. Tämä ei oikeastaan ollut edes pelottava, mutta siinä juopoteltiin paljon. Joissakin kohdissa oli vähän pelottavempia kohtia, mutta muuten kirja ei aiheuttanut edes painajaisia :). Peterin ja Agnesin piti olla jonkinlainen "pari" mutta tuntui kuin he eivät edes oikeastaan paljoakaan välittäneet toisistaan. Ihmeen laimea kirja.

Örkkikuningas

KIRJA-ARVIO

Örkkikuningas

R. A. Salvatore

10/10Kirjoitettu 22.9.2008

Taas huomaa, miten helposti Salvatoren kirjoihin jää kiinni! Mielenkiintoiset hahmot ja juoni takaavat että innostus säilyy koko kirjan ajan. Yllättäviäkin ratkaisuja tehdään, ja huomataan, miten helposti erehtyy, jos katsoo vain rotua. Drizztillä on kirjassa omat pikku lukunsa, jossa hän purkaa mieltään, ja kertoo ajatuksiaan. Se onkin yksi kirjan parhaista kohdista. Muutenkin kirjojen hahmot ovat jo elämää kokeneita, ja alkavat pikkuhiljaa miettiä, kauanko he pystyvät jatkamaan vauhdikasta ja seikkailupitoista elämäntapaansa. Drizzt, Wulfgar ja Catti-Brie joutuvat silti taistelujen, ja seikkalujen maailmaan jälleen kerran.