Tapahtumien kehitys, sodan alkaminen ja sotatapahtumien kuvaileminen aina liikellekannallepanosta, siviilien ja sotilaiden näkökannasta kerrotut asiat olivat todella mielenkiintoisesti kerrottu. Kirjailija oli tarkastellut sodan ajatusta kaikenlaisista näkökulmista. Ei ollut kuitenkaan mikään oikea naurupommi, mutta ei sen tarvinnutkaan olla.
Operaatio Finlandia
Ruotsin kesähyökkäys Suomeen 1977. Päällys: Matti Mykkänen. Sidottu, kansipaperi.
Hirtehinen ja hurjapäinen kuvitelmaromaani
Fasistisoituva Ruotsi lietsoo kansallismielistä Ahvenanmaata liittymään itseensä. Selkkaus kehittyy laajamittaiseksi sodaksi. Ruotsi nousee maihin Ahvenanmaalla, Turussa ja Vaasassa, ja äkkiä on sota kauhistuttavaa todellisuutta rauhallisille pohjoismaalaisille.
Sota vyöryy eteenpäin – Haaparanta vallataan ja suomalaiset joukot etenevät Pohjois-Ruotsissa. Tapahtumien kaaoksesta nousee esiin huvittavia ja irvokkaitakin yksityiskohtia. Suomen hallitus istuu pommisuojassa Suurkirkon alla, turkulaiset naiset viihdyttävät ruotsalaisia upseereita, ja kaukana Itä-Suomessa pari sotilaskarkuria ottaa haltuunsa kokonaisen kylän.
Sodan mielettömyys synnyttää ruotsalaisia keskitysleirejä, ja mitä kertoo huoltojoukkojen vänrikki Kai Linnilä: Ruotsin tuntureilla suomalaiset telottavat pakoon pyrkiviä maanmiehiään.
Paasilinnan romaani on hilpeän pisteliäs sekoitus suurpolitiikkaa, kansallisuusajattelua ja sotaa, ei tuiki totisesti mutta ei ihan leikinpäinkään kirjoitettu.
Lukijoiden keskustelut
Mitä ajatuksia tämä kirja herätti? Aloita ensimmäinen keskustelu.
Voit osallistua ilman käyttäjätiliä.
Aloita keskusteluMitä sinä ajattelit kirjasta?
Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.
Lukijoiden arviot
1 arvioMitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta
