Science fiction Suomessa

Kai Ekholm

5.5 / 10
4 arvosanaa

Kansi: Heikki Koivurova. Nidottu.

Sisältö:

  • I Kai Ekholm: Johdanto
  • II Kai Ekholm: Kotimainen, suomenkielinen tieteiskirjallisuus
  • III Kai Ekholm: Suomennettu tieteiskirjallisuus
  • IV Ari Koskinen: Radiossa esitettyjä tieteiskuunnelmia (1960–)
  • V Jouko Hanhinen: Tieteiselokuvat Suomessa 1930–1982
  • VI Toni Jerrman: Tieteissarjakuvat
  • VII Tieteiskirjallisuus ja lähialueet. A: Juhani Hinkkanen: Science fiction – lähdekirjallisuudesta. B: Kai Ekholm: Tieteiskirjallisuuden ja lähialueiden teoksia
  • VIII Kai Ekholm: Antologioita
  • IX Olavi Kanervisto: Tieteiskirjallisuus harrastuksena
  • X Simo Uusitalo: Science fiction -palkinnoista
  • XI Olavi Kanervisto: Terminologiaa

Science fiction Suomessa on alan ensimmäinen laaja hakuteos maassamme. Se sisältää kotimaisen ja käännetyn tieteiskirjallisuuden bibliografiat, luettelot lähdeteoksista ja antologioista, meillä esitetyistä science fiction-elokuvista ja -kuunnelmista sekä tieteissarjakuvista. Luetteloita täydentävät aihetta esittelevät ja kriittisesti arvioivat johdanto-osat. Artikkeleissa hahmotellaan mm. utopian, tulevaisuudentutkimuksen ja futurologian raja-alueilla liikkuvan science fictionin lähtökohtia ja historiallisia kehityslinjoja. Lukija perehdytetään tieteiskirjallisuuden terminologiaan ja harrastajakunnan ”fandom-slangin” keskeiseen sanastoon.

Teoksen toimittajan, Kai Ekholmin, mukaan science fiction on puoliksi satua ja surrealismia, puoliksi tiedettä; Se toimii tieteen etuvartiona ennakoidessaan tieteen ja teknologian kehitystä ja luodessaan teoreemoja ihmisen piilotajunnasta.

Julkaistu
1983 (Kirjastopalvelu)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Kai Ekholm

Kai Ekholm (s. 1953) on Kansalliskirjaston ylikirjastonhoitaja. Hän on väitellyt kirjastojen sota-aikana kieltämistä kirjoista.

Kustantaja

Kirjastopalvelu

Risingshadow'ssa 6 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja