Taikatalja

Honoré de Balzac

5.0 / 10
1 arvosana

Alkuteos ilmestynyt 1831. 2. painos: Tiberius kirjat, 2019. Nidottu.

Rafael, nuorimies, omaisuutensa menettäneen markiisiperheen viimeinen jäsen etsii itseään ja paikkaansa. Hän kaipaa myös rakkautta ja onnettomuudekseen rakastuu väärään naiseen. Varattomana hän ei pysty pitämään yhteiskuntaluokkansa vaatimia kulisseja yllä ja ajautuu epätoivoon, josta ainoa pelastus olisi kuolema. Mutta muutos tulee viime hetkellä: yhdestä taide- ja antiikkiliikkeestä hän saa oudoin tekstein ja kuvioin kirjaillun aasintaljan, johon sisältyy maaginen voima. Sen avulla voi saada mitä vain haluaa, mutta kaikesta joutuu lopulta maksamaan kalliisti. Miten voi elää rikkaudessa ja suosittuna kieltäen kaiken haluamisen itseltään?

Honoré de Balzac antaa henkilöidensä keskustella ja pohtia suuria elämän ja ihmisyyden kysymyksiä ”hurjastelujen” ja pelipöytien lomassa 1800-luvun alun Pariisissa.

Honoré de Balzac (1799–1850) oli intohimoinen kirjailija, joka kuvasi ranskalaista elämäntapaa ja ihmisiä. Hän toi yhteiskunnallisen realismin Ranskan kirjallisuuteen.

Julkaistu
1934 (WSOY)
Alkuperäinen nimi
La peau de chagrin
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Honoré de Balzac

Honoré de Balzac (1799–1850) oli ranskalaisen realismin luoja. Hänen romaanejaan ovat muun muassa Eugénie Grandet (1833), Ukko Goriot (1835) ja César Birotteau (1837).

Kustantaja

WSOY

Risingshadow'ssa 1 433 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja