Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Lewis Carroll
  • Liisan seikkailut peilimaailmassa

Liisan seikkailut peilimaailmassa

Lewis Carroll
Liisan seikkailut peilimaailmassa - Lewis Carroll
★ 7.26 / 41
123245136272189310

Alkuteos Through the Looking-Glass, and What Alice Found There ilmestynyt 1872.

1. laitos: Liisan seikkailut ihmemaassa & Liisan seikkailut peilimaailmassa. Suomentaneet Kirsi Kunnas ja Eeva-Liisa Manner. Kuvittanut John Tenniel. 1. painos: Klassikko-sarja. Gummerus, 1974. 2. painos 1996. Sidottu.

2. laitos: Alice Peilintakamaassa. Suomentanut Alice Martin. Kuvittanut John Tenniel. Sidottu. WSOY, 2010.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaLastenkirjallisuusSatufantasiaElokuva
Julkaistu: 1974 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi: Through the Looking-Glass

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Mestaritontun seikkailut
★ 8.56 / 86
Nalle Puhin kootut kertomukset
★ 8.50 / 32
Veljeni, Leijonamieli
★ 8.44 / 251
Ronja, ryövärintytär
★ 8.20 / 280
Nalle Puh: Kootut kertomukset ja runot
★ 8.14 / 22
Kuinka-Kum-Maa on kaikkialla
★ 8.06 / 16
Helmenkalastaja (Taru Silmäterästä #1)
★ 8.00 / 13

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Lewis Carroll

Lewis Carroll

Lewis Carroll (1832–1898), oikealta nimeltään Charles Lutwidge Dodgson, oli englantilainen matemaatikko ja kirjailija. Carroll kasvoi 11-lapsisessa perheessä, mikä teki hänelle aikuisenakin lasten kanssa olemisen vaivattomaksi. Hän opiskeli Oxfordissa ja toimi matematiikan ja logiikan opettajana samassa yliopistossa. Dodgson julkaisi matemaattisia teoksia, mutta hänet tunnetaan parhaiten klassikoiksi muodostuneista teoksistaan Alicen seikkailut ihmemaassa (1865) ja Alice Peilintakamaassa (1871).

Alicen seikkailujen taustalla on tarina, jonka Dodgson kertoi souturetkellä Thamesjoella tuttavaperheensä Liddellien kolmelle tyttärelle heinäkuussa vuonna 1862. Yksi heistä oli tuolloin kymmenvuotias Alice, josta tuli tarinan nimihenkilö. Alice vaati Dodgsonia kirjoittamaan tarinan talteen minkä tämä tekikin. Myöhemmin Dodgson julkaisi tarinan laajennetun version vuonna 1865 salanimellä Lewis Carroll.

Lewis Carroll mullisti lastenkirjallisuutta kirjoittamalla aivan uudella tavalla. Teoksessa ei siirrytä fantasiamaailmaan, vaan todellisuus kuvataan mielettömänä. Aikuisten arvot ja todellisuuskäsitys kyseenalaistuvat. Viileiden ja pöyhkeiden aikuisten tavoista ja opettavaisuudesta tehdään pilkkaa. Ihmemaan asukkaat kiusaavat jatkuvasti Alicea siitä, ettei tämä pysty ymmärtämään heidän maailmaansa. Alicea houkutellaan jatkuvasti esittämään kysymyksiä ja samalla kaikki Alicen vastaukset joutuvat naurunalaiseksi. Kirjailija on kuvannut itsensä kirjassa Dodona, koska änkytti: Do-do-Dodgson.

Kirjan ensimmäisen suomennoksen Liisan seikkailut ihmemaailmassa teki lasten- ja nuortenkirjailija Anni Swan vuonna 1906. Nonsense-kirjallisuuden kääntäjänä tunnettu lastenkirjailija Kirsi Kunnas ryhtyi yhdessä Eeva-Liisa Mannerin kanssa kääntämään teosta uudenaikaisempaan muotoon ja Liisan seikkailut ihmemaassa ilmestyi vuonna 1972. Tuomas Nevanlinnan käännös Liisa Ihmemaassa vuodelta 2000 on suunnattu lapsiyleisölle.

Alice Martinin suomennoksissa Alicen seikkailut ihmemaassa (1995) ja Alice Peilintakamaassa (2009) keskushenkilö on nimeltään Alice, muissa suomennoksissa nimi on suomalaistettu Liisaksi.

Lue lisää ...

Alicen seikkailujen alkuperäinen kuvittaja oli John Tenniel. Hänen kuvansa pohjautuvat Carrollin omiin piirroksiin, hän näet kuvitti itse Alice Liddellille antamansa käsikirjoituksen. Tennielin kuvituksen asemaa on ollut vaikea horjuttaa, vaikka englanniksi on ilmestynyt muun muassa fantasiakirjailija Mervyn Peaken kuvittama versio.

Carroll kirjoitti elämänsä aikana suuren määrän kirjeitä. Kaikki kirjeet eivät olleet lapsille, mutta lapsilla oli hänen elämässään tärkeä sija. Hän osasi lähestyä lapsia luontevasti ja kirjoittaa heille jännittävästi ja hauskasti, esittää kirjeissä arvoituksia ja tehtäviä sekä kertoa päättömiä tarinoita vastaanottajien riemuksi. Näitä on julkaistu suomeksi kokoelmassa Kirjeitä lapsiystäville ja muita kirjoituksia (1997).

Kirjallisuutta

Riitta Oittinen: Liisa, Liisa ja Alice. Tampere University Press, 1997.
Matti Rosvall: ”Olkoon nimesi vaikka Liisalice”. Portti 1/2002.

Linkkejä

Riitta Oittinen: Viisi tekstiä, viidet hullut teekutsut. Helsingin sanomat 10.3.2001.
Suomentaja Markus Långin Carroll-aineistoa.
Virpi Alanen: Fantasmagoria ja muita runoja. Kiiltomato.net 26.11.2008.
Alice Martin: Ihmemaasta Peilintakamaahan. WSOY 31.3.2010.
Kuisma Korhonen: Alice Peilintakamaassa. Helsingin sanomat 27.4.2010.
Markus Lång: Alice Peilintakamaassa. Parnasso 3/2010.
Virpi Alanen: Kraukijahti. Kiiltomato.net 30.9.2013.
Siri Kainulainen: Kraukijahti. Turun sanomat. 21.10.2013.
Helena Miettinen: Kraukijahti. Savon sanomat 22.10.2013.
Hanna-Riina Aho: Kraukijahti. Keskipohjanmaa 27.2.2014.

Muita teoksia kirjailijalta Lewis Carroll

Liisa Peilimaassa: Selkokirja
★ 8.00 / 1
Liisa Ihmemaassa: Selkokirja
★ 8.00 / 2
Kraukijahti
★ 6.58 / 7
Alice Peilintakamaassa
★ 7.40 / 23
Fantasmagoria ja muita runoja
★ 6.00 / 4
Liisan seikkailut ihmemaassa & Liisan seikkailut peilimaailmassa
★ 7.40 / 27
Liisan seikkailut ihmemaassa
★ 7.30 / 105


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja