Alkuteos ilmestynyt 1996. Suomentanut Mika Renvall. Kuvitus: Karolyn Guldan. Kannen kuva: Jeff Easley. Nidottu.

Kaaoksen sota on ohi. Taikuus on kuollut... vai onko?

Jumalat ovat menneet ja mahti pakenee Krynnistä. On Kuolevaisten, mutta myös Lohikäärmeiden aika. He ovat suurempia ja mahtavampia kuin koskaan ennen. He tuhoavat kyliä, orjuuttavat ihmiset ja pyrkivät alistamaan Ansalonin valtaansa. Peitsen sota oli vain harjoitus, sota Kaaosta vastaan vain nujakka. Lohikäärmeiden aika on puhkeamaisillaan.

Kuunkulta, alkuperäisestä kumppanuksista viimeinen, ei halua antaa periksi. Hän etsii uusia sankareita tyrannien haastajaksi. Ja eräs piinattu mies vastaakin hänen kutsuunsa.

Lohikäärmeiden aika avaa uuden, Viidennen ajan, suositussa Dragonlance-saagassa.

Julkaistu
1998 (Jalava)
Suomentanut
Mika Renvall
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Dragonlance: Viides aika

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

105
90
812
73
641
52
430
30
28
12
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

1 arvio

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

1/10

Arvostelen kerralla koko Viides Aika trilogian.

Ensin pieni alustus. Margaret Weis ja Tracy Hickman kirjoittivat ensimmäiset 8 kirjasarjan osaa eli kolmiosaisen Dragonlance Kronikat- trilogian, Legendat- trilogian, sekä kirjat Uusi Sukupolvi ja Kesätulen Lohikäärmeet.

Kronikat ja Legendat olivat mestarillista fantasiaa täynnä loistavia hahmoja, draamaa, komediaa, taisteluita, tragediaa... yksinkertaisesti sanottuna kirjat sisälsivät kaiken mitä hyvältä kirjallisuudelta voi odottaa. Omissa silmissäni parempaa fantasiaa ei ole koskaan kirjoitettu ensimmäisten kuuden (Kronikat ja Legendat) Dragonlance kirjan jälkeen.

Entä siis Viides Aika- trilogia? Uusi kirjailija Jean Rabe suitsii sarjan ennennäkemättömiin...

SYÖVEREIHIN.

Kirjat ovat aivan käsittämätöntä roskaa. Hahmot ovat paperinohuita. Draama on olematonta. Kirjoissa ei tapahdu mitään hauskaa, traagista tai odottamatonta. Hahmot vain liikkuvat paikasta toiseen ja taistelevat robottimaisesti samanlaisesta kahinasta toiseen.

On käsittämätöntä kuinka täyden kympin sarja upposi näin syviin vesiin yhden täysin ammattitaidottoman kirjailijan toimesta. Weis ja Hickman yrittivät korjata vahinkoa Viidettä Aikaa seuraavalla Sielujen Sota trilogialla, mutta edes he eivät enää koskaan saavuttaneet sitä vuorenhuippua jolle he ensimmäisillä kirjoillaan nousivat.

Olen antanut Dragonlance Kronikat ja Legendat sarjan osille täydet kympit. Lohikäärmeiden Aika ja samalla koko Viides Aika trilogia saa yhden tähden, sillä kirja ei todellakaan sisällä mitään mielenkiintoa herättävää ja kirjoitus on surkeaa tasoa.

Välttäkää kuin kiinalaista torakkatehdasta. 

 

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja