Madeleine L'Engle
Madeleine L'Engle (1918–2007) oli yhdysvaltalainen kirjailija. Hänen romaaninsa Hyppy ajassa (1962) palkittiin Newbery-mitalilla. Kirja on käännetty 40 kielelle, ja sitä on myyty yli 16 miljoonaa kappaletta.
Alkuteos ilmestynyt 1962. Suomentanut Katri Yli-Viikari.
1. laitos: Lasten keskus, 1986. Kansi: Matti Kota. Sidottu.
2. laitos: WSOY, 2018. Tarkistettu suomennos. Elokuvakansi. Sidottu.
Newbery-mitali 1963.
Oli synkkä ja myrskyinen yö. Meg Murry, hänen pikkuveljensä Charles Wallace ja heidän äitinsä olivat keittiössä yöpalalla kun hämmästyttävä muukalainen ilmestyi heidän luokseen ja sai heidät suunniltaan. Rajut yöt ovat minun iloni, muukalainen avaruudesta kertoi heille. – Matalapaine vain sattui tempaisemaan minut kurssistani. Sallikaa minun levähtää hetkinen, menen sitten matkoihini. Matkoista puheen ollen, sellainen asia kuin tesserakti on tosiaan olemassa.
Tesserakti on hyppy ajassa. Enempää siitä ei voi paljastaa, jottei riistäisi lukijalta sitä iloa, joka hänellä on tätä Madeleine L'Englen tavallisuudesta poikkeavaa kirjaa lukiessa.
Tämä kirja on palkittu mm. Newbery-mitalilla.
"Ensimmäinen kirja, johon muistan hullaantuneeni täysin, oli Madeleine L'Englen Hyppy ajassa." – Dan Brown
Risingshadow'ssa 12 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.
Viimeisimpiä julkaisuja