Paratiisin lapset

Kirjasta

Paratiisin lapset: Jännityskertomuksia, satiireita ynnä muuta proosaa. Kymmenen novellin kokoelma, jossa kaksi fantasianovellia ja yksi tieteisnovelli. Sidottu, kansipaperi.

Suomalaisen pakinataiteen suurmestari on murtanut kahden sivun kahleet. Kirja koostuu noin kymmensivuisista satiirisista proosateksteistä. Ne ovat realistisia ja fantastisia, ne kosiskelevat dekkaria ja scifiä, ne ovat aivan uskomattomia ja kammottavan tosia.

Paketti margariinia tuhoaa arkkitehtisuunnittelijan haaveet eloonjäännistä atomisodassa, jääkaappi tuhoaa avioliton, itärajan takaa tullut loikkari tuhoaa ”Pappa ” Tiitisen sielunrauhan ja elokuvakäsikirjoitus on tuhota kirjoittaja-alokkaan koko elämän. Ja taivas osoittautuu sinne joutuneelle lähes yhtä hankalaksi paikaksi kuin kunnallinen kaavoitusbyrokratia suurta kaappausta havittelevalle grynderille.

Hauska tavata, pitkästä aikaa, Jouni Lompolo.

Hanki kirja Osta tai kuuntele
Linkit avaavat tämän kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja

Tutustu kirjailijaan

Jouni Lompolo

Jouni Lompolo (1936–2010) oli suomalainen pakinoitsija ja kirjailija. Lompolo tunnetaan parhaiten Helsingin sanomiin vuosina 1956–2001 nimimerkillä Origo kirjoittamistaan pakinoista. Lompolo teki myös elokuvakäsikirjoituksia, romaaneja, novelleja ja matkakirjoja.

Tutustu kirjailijaan