Drenain tarut · #1

Legenda

David Gemmell

7.4 / 10
79 arvosanaa

Alkuteos ilmestynyt 1984. Suomentanut Mika Renvall. Kansi: Jukka Murtosaari. Sidottu.

Uusi, jännittävä fantasiamaailma avautuu nyt suomalaisille lukijoille. Englantilainen David Gemmell tunnetaan kautta maailman laadukkaista ja vauhdikkaista sankarifantasioistaan. Hänellä on useita sarjoja, joista Drenain tarut on tunnetuin.

Nadirin villit soturit uhkaavat Dros Delnochin kaupunkia ja vanha miekkasankari Druss lähtee vuoristosta apuun. Vihollinen on ylivoimainen, mutta kaupunkilaisia innostaa Drussin mukaan tulo. Drenain valtakunnassa ei ole toista Drussin veroista miekkamiestä. Hänen urheasta taistelustaan kaupunkia piirittävää vihollista vastaan muodostuu uusi legenda, joka tullaan muistamaan pitkään Drenaissa.

Julkaistu
elokuu 2003 (Jalava)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

David Gemmell

David Gemmell (1948–2006) syntyi Lontoossa. Hänet erotettiin 16-vuotiaana koulusta uhkapelikartellin pyörittämisen takia, joten hän joutui työskentelemään muun muassa yökerhon ulosheittäjänä. Myöhemmin hän toimi vapaana toimittajana. Gemmellin ensimmäinen kirja Legenda ilmestyi 1984. Varjojen prinssi (1985) on Drenai-sarjan toinen osa, mutta sen voi lukea itsenäisenä kirjana. Kokopäiväiseksi kirjailijaksi Gemmell ryhtyi vuonna 1986. Gemmellin kirjoja on myyty yli kaksi miljoonaa kappaletta. Kirjallisuutta Ulkomaisia fantasiakirjailijoita 2. Toimittaneet Jukka Halme, Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ, 2009.

Kustantaja

Jalava

Risingshadow'ssa 414 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja