Tuulenkutoja
Alkuteos ilmestynyt 2025. Suomentanut Kirsi Kinnunen. Sidottu.
Sodan repimässä Anwynissa taikuus on vitsaus, ja puoliverisen Rhyan kaltaisten kohtalona on kuolemantuomio. Rhya kuitenkin säästyy, kun hänet kaappaa monin verroin pelottavampi vihollinen.
Mitä pidemmälle Rhya joutuu kotoaan pohjoisen ylämaille, sitä vähemmän mikään on miltä näyttää, olipa kyseessä hänen pelottava vangitsijansa, valtakuntaa kurittava tauti – tai hän itse.
Rhyan taikuus ei nimittäin ole tavallista laatua. Hän on yksi neljästä ikiaikaisesta, joiden on määrä herättää taika eloon ennen kuin sotaa lietsova tauti leviää – tai kuolla yrittäessään.
Oman voimansa lisäksi Rhyan on kuitenkin myös opittava hallitsemaan uusia, vaarallisia siteitä, joita kasvaa hänen ja kahden muun ikiaikaisen, Tulen ja Veden välille. Miehet hallitsevat omia valtakuntiaan, eikä Rhya voi täysin luottaa henkeään kummankaan käsiin.
Sydämestään puhumattakaan.
Julie Johnson
Julie Johnson (s. 1991) on Bostonissa asuva amerikkalainen kirjailija. Johnson tunnetaan parhaiten nykyajan romanssikirjoistaan, jotka sijoittuvat hänen kotiseutunsa läheisyyteen.
Linkkejä
Ikiaikaiset
Ikiaikaiset sisältää tällä hetkellä 1 kirjan ja sarja laajenee lisää 1 uuden kirjan julkaisemisen myötä.
Kirja-arviot ja kommentit
Ohhoh. Melkoinen oli tämä. Siis luin tämän päivässä koska en vaan malttanut laskea tätä käsistäni. Perinteisestihän tässä on taas yksi onneton reppana, jolla on kykyjä ja niistä pitäisi saada selvää samalla kun pitäisi vielä taistella itsensä vaarojen läpi mystisen komentajan seurassa, joka kohtelee häntä kuin ilmaa. Tässä on tietenkin perinteisen enemies to loversin ainekset kasassa, ja sitähän me rakastetaan. Jotenkin tämä maailma imaisi mukaansa ja kun seuraan liittyy vielä mystisen grumpyn komentajan "Tuonen" kekälekilta niin ai että. Rakastin tämän kirjan nokkelaa dialogia ja paikoitellen vähän härskiäkin huulenheittoa ja nauroin luvattoman paljon tämän kirjan kanssa. Jac oli yksi sivuhahmoista ja hänestä tuli kyllä lähes välittömästi yksi mun lempihahmoista, tietäjät tietää. Tämähän on ihan äärimmäistä slow burnia alusta loppuun saakka eikä tässä päästä itse asiaan juuri laisinkaan mikä oli turhauttavaa ja samalla hyvinkin kutkuttavaa koska onpahan mitä odotella seuraavassa osassa. Hahaa. Tässä oli hienosti rakennettu maailma ja maltillinen maailmanrakennus, upeita hahmoja, seikkailuita, roihuavia tunteita ja lopussa paukutellaan juonellisesti sellaista jännitysnäytelmää, että ihan sydän hakkasi. Viihdyin todella. Huikeaa romantasiaa enkä malta odottaa seuraavaa osaa.

