Sumumetsän kasvatit

Marja Luukkonen

6.7 / 10
10 arvosanaa

Kansi: Mika Launis. Sidottu.

Lasten Luku-Varkaus -palkintoehdokas 2006.

On jäätävän kylmä talvi, ja kaupunkiin on määrätty ankara sähkönsäännöstely. Viivin isä, kasvitieteellisen puutarhan johtaja, ja Viivi yrittävät pitää kasvihuoneen kasveja hengissä, mutta sähkölaitoksen tarkastaja uhkaa sulkea sähkön kokonaan. Koulun joulukuvaelman harjoituksetkin järjestetään kylmässä auditoriossa. Musiikinopettaja Hamunen eli Hameli on säveltänyt esitykseen musiikin ja eräs hänen huilusoolonsa osoittautuu käsittämättömän vaikuttavaksi.

Sitten löytyy sähkökatkojen syy: johtoihin on päässyt trooppisia itiöitä, joitten luullaan olevan peräisin kasvihuoneelta. Mutta pian saadaan selville, että itiöitä sikiääkin sähkölaitoksen omissa tiloissa. Niitä on vaikea karkottaa. Kun kaupunginjohtaja kuulee Hamelin huilukappaleen hän tajuaa, että sitä tottelee kaikki elollinen – mikseivät siis myös itiöt.

Musiikinopettaja palkataan suureen operaatioon. Kaupunkiin julistetaan ulkonaliikkumiskielto ja Hameli houkuttelee huilullaan itiöt tyhjään junaan, joka lähtee kohti kaukaista lopetettua seisaketta. Hamelia ei kuitenkaan kuulu takaisin – eikä kaikki muutenkaan suju aivan suunnitelmien mukaisesti. Marja Luukkosen yllätyksellistä fantasiaa lukevat monenikäiset lapset ja nuoret.

Julkaistu
22.10.2005 (Tammi)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Risingshadow

Kirjan tapahtumat

  1. Jussi
    muokkasi kirjan tietoja
  2. blackstar
    antoi kirjalle arvosanan 5/10
  3. blackstar
    lisäsi kirjan omistettuihin
  4. Mai00
    lisäsi kirjan lukulistalle
  5. caprus
    aloitti kirjan lukemisen
  6. Meadow
    antoi kirjalle arvosanan 2/10
  7. Velma
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  8. Kat9
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  9. Morkhet
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  10. Saredal
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  11. Mr Nero
    antoi kirjalle arvosanan 10/10
  12. Sendy
    antoi kirjalle arvosanan 6/10
  13. Jackalbury
    kirjoitti kirja-arvion
  14. Jackalbury
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  15. Iivari
    antoi kirjalle arvosanan 8/10
  16. Thialfi
    lisäsi kirjan tietokantaan
  17. Velma
    lisäsi kirjan omistettuihin
  18. von cairus
    lisäsi kirjan omistettuihin