Selaa sarjan kirjoja
Myrskynmetsästäjä
Kirjasta

Myrskynmetsästäjä

Alkuteos ilmestynyt 1999. Kuvittanut Chris Riddell. Suomentanut Tiina Ohinmaa. Sidottu.

”Se on Suurmyrsky!” kapteeni karjui. ”Nyt lähdetään myrskynmetsästykseen!”

Pajun lupaavasti alkanut ura ilmarosvojen Myrskynmetsästäjä-aluksen ruorimiehenä saa ikävän kolauksen, kun arvokas rautapuulasti menetetään hänen tunarointinsa takia. Ahneudestaan kuulu laivanvarustaja Äiti Hevonsulka tarjoaa vielä mahdollisuuden kuitata vahingot, mikäli kapteeni Pilvisusi vain suostuu purjehtimaan Suurmyrskyn silmään ja kaappaamaan pahamaineisen Hämärikön aarrelastin. Väärissä käsissä arvokas myrskyfraksi osoittaisi tuhovoimansa, mutta oikein käytettynä se puhdistaisi Alakaupungin saastuneet vesivarat ja pelastaisi ankkuriketjuin kahlehditun Santafraxin kaupungin leijumasta tiehensä.

Pilvisusi ei halua värvätä poikaansa kaikkien aikojen vaarallisimman ilmarosvoreissunsa miehistöön, mutta sehän ei suinkaan estä nuorta huimapäätä tarttumasta salakuljettajan ”ystävälliseen” tarjoukseen.

Myrskynmetsästäjä on hurmaavan huikea seikkailutarina paikkaansa etsivästä nuorukaisesta, ylpeydestä ja anteeksiannosta. Itsenäinen kertomus jatkaa Tarinoita Maan reunalta -sarjaa, jonka ensimmäinen osa Sysimetsän poika ilmestyi 2005.

Hanki kirja Osta tai kuuntele
Linkit avaavat tämän kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Tarinoita Maan reunalta

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja

Tietoa kirjailijasta

Paul Stewart

Paul Stewart (s. 1955) on brittiläinen lasten- ja nuortenkirjailija. Linkkejä Vesa Sisättö: Sysimetsän poika. Helsingin sanomat 2.1.2006. Kuva: Wikimedia Commons.

Lisää kirjailijasta →