Faaraon kirous
Alkuteos ilmestynyt 2002. Suomentanut Sirkka-Liisa Sjöblom. Sidottu.
Aikamatkalle historiaan! Uusi nuortensarja yhdistää faktan ja fiktion
Aikamatkailijan hyvällä tuurilla Ramona on selvinnyt Pompeijin tuhosta ja saanut nykyaikaan seurakseen uuden ystävänsä Theonkin – aidon antiikin roomalaisen! Tällä kertaa leppoisasti alkanut Egyptinloma heittää ystävykset noin vuoteen 1323 eKr., Faarao Tutankhamonin aikaan. Seikkailu pyramidien, sarkofagien ja hieroglyfien parissa tarjoaa jälleen kihelmöivää jännitystä!
Käyttäjät lukeneet myös
Kim M. Kimselius
Ruotsalainen Kim M. Kimselius on syntynyt vuonna 1954 Göteborgissa ja viettänyt siellä lapsuutensa ja nuoruutensa. Ennen kirjailijaksi ryhtymistä hän työskenteli muun muassa mainosalalla. Hän asui pitkään Tukholman liepeillä, kunnes muutti nykyiseen asuinpaikkaansa Eringsbodaan Etelä-Ruotsiin. Hän asuu miehensä Janin kanssa maalaisympäristössä järven rannalla. Pariskunnalla on seuranaan useita koiria ja kissoja.
Kuva: Karisto / Kim M. Kimselius.
Kirja-arvioita
'Faaraon kirous' oli minusta jo paljon parempi kuin 'Paluu Pompeijiin'. Kimselius on kehittynyt selvästi tässä välissä. Mutta silti tyyli muistuttaa yhä jotenkin minusta jonkin halvan televisiosarjan juonta. Ramona on yhä yhtä naiivi ja hölmöhkö maailmanparantaja, joka tosin 'Paluu Pompeijiin' kirjaan verraten on nyt paremmin selvillä ihmisten keskinäisestä juonittelusta ja valtapelin vaaroista. Ramonan naiivius toi jotenkin minulle koko ajan mieleen ruotsalaisen holhousyhteiskunnan, jossa kaikilla pitää olla kivaa ja kukaan ei tee pahaa. Kirjan tyyli muistutti aiemman osan tapaan paljon ala-asteen historiankirjaa varten laadittua tarinaa, jossa esitellään maailmanhistorian kuuluisinta muumiota ja Egyptin elämää. Kirja oli sujuva ja luettava, vaikka välillä naiivius ylitti sietokykyni. Suosittelen sille, joka etsii jotakin sellaista luettavaa, johon ei tarvitse juuri uhrata ajatustyötä. Arvosana: 7+.
Kannattaa lukea jos on jo lukenut aiemman Kim M. Kimseliuksen kirjan, sillä tämä on entistä jännittävämpi ja seikkailua riittää. Todella mukaansa tempaava juoni on aina plussaa. Jälleen jännittäviä tilanteita ja myös kuoleman vaarallisia tilanteita, kuten aiemmassakin kirjassa. Kannattaa lukee! :)

