Management by Sauron: Sormusten herran johtamisopas
Piirroskuvitus. Perustuu väitöskirjaan Valta, johtajuus, tuho ja toivo J. R. R. Tolkienin teoksessa Taru sormusten herrasta eli ”Management by Sauron”, Tampereen yliopisto 2008. Sidottu.
Tarussa sormusten herrasta velho Gandalf johtaa sormus-saattuetta viisaasti ja kärsivällisesti, kun taas hirmuhallitsija Sauron kylvää pelkoa ja epätoivoa alaistensa keskuuteen. J. R. R. Tolkienin trilogia on vaikuttava fantasiaseikkailu, mutta se kertoo paljon myös vallasta ja johtajuudesta.
Harri Hietikko löytää kirjassaan Management by Sauron Tolkienin tarun johtajatyypeille vastineet nykyajan työelämästä: Esimerkiksi Sauron edustaa pelolla hallitsevaa johtajaa, joka linnoittautuu huoneeseensa ja ärähtelee sieltä käskyjä alaisilleen. Hietikon mukaan tarun hahmot muodostavat neljä vastakohtaparia, joiden kautta lähestytään johtamisteemoja: valtaa, johtajuutta, toivoa ja tuhoa.
Johtajaan ja työyhteisöön kohdistuu paljon ristiriitaisia vaatimuksia ja odotuksia, ja erilaisten johtamisoppaiden viidakkoon on helppo eksyä. Management by Sauron palaa johtajuuden peruskysymysten äärelle rinnastamalla Tolkienin tarun käytännön työelämään: Mitä voi oppia Gandalfin tavasta käydä kehityskeskusteluja? Olisiko joissain tilanteissa paras toimia Sauronin tavoin, kyselemättä ja suoraviivaisesti? Miksi pienipalkkaisen Frodon työpanos on ratkaisevan tärkeä? Hietikko muistuttaa myös, että pahoiltakin johtajilta voi oppia, koska kielteisiksi mielletyillä tavoilla voi olla myönteisiä seurauksia.
HT Harri Hietikko (s. 1970) on tutkinut väitöskirjassaan vallan ja johtajuuden ilmentymiä Tarussa sormusten herrasta. Hietikko on työskennellyt Vaasan kaupunginteatterin hallintojohtajana vuodesta 2001 lähtien ja julkaissut kolme salapoliisiromaania sekä muutamia näytelmäkäsikirjoituksia.
Ole ensimmäinen arvostelija
Kirjaudu sisään ja kirjoita ensimmäinen kirja-arvio.
