Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Markku Soikkeli
  • Kuninkaantekijät

Kuninkaantekijät

Markku Soikkeli
Kuninkaantekijät - Markku Soikkeli
★ 5.48 / 17
1123443566738910

Kansi: Teemu Helenius. Nidottu.

Vuosia on Serekritian valtaistuin ollut tyhjillään kuningas Narlin kuoltua. Eräänä päivänä Imanti, Serekritian köyhin parittaja, saa töitä kolmelta mieheltä, jotka ovat päättäneet ottaa valtaistuimen hinnalla millä hyvänsä. Imanti tarttuu tilaisuuteen päästä pois uppoavasta kodista ja saada hulttiopojalleen kelvollinen ammatti.

Matkasta Serekritian pääkaupunkiin tulee ahneuden ja rakkauden arpapeliä, jossa vain valheet ja naamiot mahdollistavat hengissä pysymisen. Imanti joutuu tasapainoilemaan kruununtavoittelijoiden juonien keskellä yllätyksellisessä seikkailussa.

Kuninkaantekijät edustaa uutta suomalaista aikuisfantasiaa. Sankaruus on siinä synkempää ja taikuus maanläheisempää, mutta mittaluokaltaan tarina on yhtä eeppinen kuin myyttinen. M.G. Soikkeli (s. 1963) tunnetaan erityisesti omaperäisten science fiction- ja fantasianovellien kirjoittajana. Kuninkaantekijät on hänen ensimmäinen romaaninsa.

”Kuninkaantekijät on esikoisromaani joka saa odottamaan lisää, niin Soikkelilta kuin Vaskikirjoiltakin. Odotus ei toivottavasti tule olemaan liian pitkä." – Juhani Hinkkanen, Portti 1/2010

”Kuninkaantekijät tuo kansainvälisellä tyylillään tuoreen tuulahduksen suomalaisen aikuisfantasian kenttään. Alan ulkomaisista edustajista se vertautuu erityisesti Ursula K. Le Guinin teoksiin.” – Toni Jerrman, Helsingin sanomat 24.5.2010

"Valittu kerrontatapa on haasteellinen, mutta Soikkeli onnistuu pitämään tarinan ja lukijan erinomaisesti otteessaan. Kuninkaantekijät on lyhyt teos mutta siinä paukkuja enemmän kuin useimmissa mammuttimaisissa lukuromaaneissa." – Jukka Halme, Tähtivaeltaja 2/2010

"Kaunokirjailijana Soikkeli on kehittynyt melkoisesti scifi-novellikokoelmansa julkaisun jälkeen. Kirjoittajanote on tyylikäs ja pitkälle hiottu." – Jari O. Hiltunen, Satakunnan kansa 6.7.2010

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaKotimainen
Julkaistu: huhtikuu 16, 2010 (Vaskikirjat)
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Ragnarökin jälkeen: Aika Ilman Jumalia
★ 9.46 / 20
Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
★ 9.08 / 761
Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
★ 9.08 / 251
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
★ 9.00 / 543
Rautasusi (Vardari #1)
★ 8.86 / 23
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
★ 8.84 / 64
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
★ 8.84 / 213

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Markku Soikkeli

Markku Soikkeli

Markku Soikkeli (s. 1963) on filosofian tohtori, kirjallisuudentutkija sekä kirjallisuusarvostelija. Kuopiossa syntynyt Markku Soikkeli on opettanut Turun yliopistossa ja Tampereen yliopistossa. Nykyisin hän asuu Tampereella.

Suomalaisessa tieteiskirjallisuudessa Markku Soikkeli on ollut eräs tunnetuimmista fanzine-novellisteista. Vuodesta 1991 alkaen hän on julkaissut alan lehdissä tieteisnovelleja nimellä M. G. Soikkeli ja voittanut Portti-novellikilpailun useita kertoja. Soikkeli on julkaissut myös alan artikkeleita ja kolumneja suomalaisissa sf-lehdissä. Vuonna 2007 Soikkelilta julkaistiin esikoisnovellikokoelma Marsin ikävä. Teos oli Tähtivaeltaja-palkintoehdokkaana. Vuonna 2010 ilmestyi Soikkelin ensimmäinen romaani Kuninkaantekijät. Romaani Neljän miekan tanssi (2020) oli Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaana.

Kuva: Johan Jönsson

Muita teoksia kirjailijalta Markku Soikkeli

Fantastiset historiat
ei arvioita
Mies joka ampui Joshua Nasaretilaisen
ei arvioita
Fantastiset vankilat
ei arvioita
Arpapapitar: Eroottisia fantasiarunoja kirjanoppineille
ei arvioita
Maailmoja rakentamassa: Tyyliopas kauhun, scifin ja fantasian kirjoittamiseen
★ 6.66 / 3
Neljän miekan tanssi
★ 7.16 / 6
Tieteiselokuvan käsikirja
★ 6.00 / 1
Surupukki: Ruotsalaisia tieteistarinoita
★ 8.00 / 5
Tieteiskirjallisuuden käsikirja
★ 7.60 / 5
Läpinäkyvä kuolema
★ 5.42 / 7
Peikonkarvainen gobeliini
★ 4.50 / 2
Kadonneitten kaupunkien kronikka
★ 4.76 / 4
Marsin ikävä ja muita kertomuksia (M-novellit #2)
★ 6.82 / 11
Kurittomat kuvitelmat: Johdatus 1990-luvun kotimaiseen kirjallisuuteen
★ 6.00 / 2

Kirja-arviot ja kommentit

03.08.2010
Jussi avatar
Jussi
Kirjoja 1232, Arviot 109, Viestit 1764
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

En pitänyt kovinkaan paljon Kuninkaantekijöistä. Harkitsin kahden tähden antamista, mutta päädyin lopulta kolmeen. Kirja ei ollut varsinaisesti huono, enkä kadu sen lukemista. En voi kuitenkaan suositella romaania muille. Hyvinä puolina kirjailija oli luonut kiinnostavan maailman. Myös henkilöt olivat toimivia, ja Soikkeli selvästi osaa kirjoittaa. Suurin ongelma oli, että Kuninkaantekijät yksinkertaisesti tuntui tylsältä. Tarina ei missään välissä saanut minua otteeseensa. Kirjoitustyyli häiritsi myös liikaa. Soikkeli on aiemmin julkaissut novelleja, tämä on miehen esikoisromaani. Sen kyllä huomasi, sillä kirja ei toiminut loppuun asti. Alkupuoli oli selvästi parempi. Minusta Kuninkaantekijät olisi kaivannut kustannustoimittajalta tarkempaa työtä. Monessa kohdassa kirjailija pohjusti asiaa, joka sitten unohdettiin myöhemmin. Epilogista en ymmärtänyt yhtään mitään. Kuninkaantekijöiden lukemiseen käytetty aika ei kuitenkaan tuntunut hukkaan heitetyltä. Esimerkiksi kirjan juoni oli normaalia omaperäisempi. En osaa sanoa, aionko lukea jotain tulevaisuudessa Soikkelilta. Tuntuu siltä, että hänen kirjoitustyylinsä ei ole minua varten.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja