Absinth: Komedia yhdeksässä näytöksessä. Näytös 1, Karma surfers: Tie vapauteen
Kirjoittanut Rami Ojares ja Yrjänä Salmela. Kuvittanut Yrjänä Salmela. Sidottu.
Vuoden 2008 Sarjakuva-Finlandia finalistiehdokas.
Moniulotteinen teos täynnä myyttejä meiltä ja muualta. Reteä kuin road movie, herkkä kuin lootuksen kukka ja hauska kuin tynnyrillinen jumalia.
Näytelmä johdattaa yhdeksässä näytöksessään meidät pölyisen tien varteen korjaamaan vanhaa Intialaista moottoripyörää. Se vie meidät todistamaan jumalaisen äpärälapsen syntymää.
Joudumme ehkä hieman kiusaantuneena seuraamaan erään avioliiton päättymistä. Ja sitten seuraava näytös (vai olikohan se jo edellinen?) pakottaa meidät kurkkimaan surkean sarjamurhaajan likaiseen yksiöön Varsovan lähiössä.
Eräs näytös saattaa paljastaa meille totuuden salaliittoteorioista tai sitten luoda taas uuden sellaisen. Maanalaisen asemalla meille kuiskataan kummitustarina ja ennen kuin juna saapuu maailmanloppu on jo tullut.
Rami Ojares
Linkkejä
Jussi Ahlroth: Karma surfers. Helsingin sanomat 8.4.2009.
Juha Veltti: Karma surfers. Kvaak.fi 24.10.2008.