RisingshadowSpekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Ylläpitäjät
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytäntö
    • Uutiskirje
    • English Site ↗
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Vuoden kirjahitit
    • Tulevat julkaisut
    • Lukumaailma
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Arviot ja kommentit
    • Uudet lisäykset
    • Haku
    • Kirjalistaushaku
    • Sisältöhaku
    • Tyylilajit
    • + Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Tuutikki Tolonen
  • Mörkövahti
  • Mörkövahti

Mörkövahti

Mörkövahti #1 / 3
Tuutikki Tolonen
Mörkövahti (Mörkövahti #1) - Tuutikki Tolonen
★ 8.50 (2)
1234561789110

Graafinen suunnittelija: Riikka Turkulainen. Sidottu. 304 s.

Hillan (11 v), Kaapon (9 v) ja Maikin (6v 4 kk) kesäloma alkaa epätavallisissa merkeissä. Äiti on voittanut kahden viikon rentoutusloman Lapissa ja siksi ajaksi lapsille tulee kodinhoitaja. Mutta kun ovikello soi, paljastuukin jymy-yllätys: oven takana seisoo iso takkuturkkinen otus, joka haisee perunakellarilta ja ojentaa Hillalle lapaperilapun:

Vastaanottajaperhe: Hellemaa. Lähetetty: Koulutettu puoli-ihminen, kansanomaisesti "mörkö", erityisala lasten- ja kodinhoito.

Pian selviää, että myös monet muut lasten kavereista ovat saaneet kotiinsa hoitomörön. Mistä oikein on kysymys? Mistä möröt ovat tulleet ja miksi?

Tuutikki Tolosen kirjoittama ja Pasi Pitkäksen kuvittama Mörkövahti on seikkailu, joka vie mennessään vastustamattomalla voimalla, niin kuin hyvä tarinat tekevät. Kirjan käännösoikeudet on myyt jo Saksaan, Espanjaan (espanjan ja katalaanin kielelle), Romaniaan ja Viroon.

Adlibris: Katso saatavuus →

FantasiaLastenkirjallisuusSuomalainen kansanperinneSatufantasiaSadutKotimainen
Julkaistu: 2015 · Tammi

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Lisää kirjahyllyyn

Lukijat suosittelevat myös

Pikku prinssi: Selkokirja
★ 8.00 (3)
Liisa Ihmemaassa: Selkokirja
★ 8.00 (2)
Mestaritontun seikkailut
★ 8.56 (86)
Nalle Puhin kootut kertomukset
★ 8.50 (32)
Veljeni, Leijonamieli
★ 8.46 (285)
Ronja, ryövärintytär
★ 8.18 (315)
Nalle Puh
★ 8.08 (103)

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Tuutikki Tolonen

Tuutikki Tolonen

Tuutikki Tolonen on syntynyt Suomussalmella vuonna 1975. Hän on opiskellut suomen kieltä ja kirjallisuutta Oulun yliopistossa sekä espanjan kieltä ja latinalais-amerikkalaista kirjallisuutta Buenos Airesissa Argentiinassa. Tolonen on naimisissa ja hänellä on kaksi lasta. Hän asuu Helsingissä.

Tolonen on toiminut lasten ja nuorten sanataideopettajana eri puolilla Suomea vuodesta 1995. Hän perustanut muun muassa Nukun Sanataidekoulun Ouluun yhdessä Outi-Maria Takkisen kanssa. Tuutikki Tolonen ja Outi-Maria Takkinen saivat lastenkulttuurin valtionpalkinnon vuonna 2001. Tolonen on julkaissut lastenkirjoja yhdessä Eppu Nuotion kanssa. Hän on kirjoittanut myös lehtijuttuja, kirjallisuusarvosteluja ja artikkeleita moniin eri lehtiin ja julkaisuihin. Hänen lastenromaaninsa Mörkövahti (2015) sai Arvid Lydecken-palkinnon. Kirjan julkaisuoikeudet myytiin 14 maahan.

Kuva: Kari Hautala, Otava

Mörkövahti

Mörkövahti sisältää 3 kirjaa ja sarja on kokonaan valmis.

Mörkövahti (Mörkövahti #1)
★ 8.50 (2)
Mörköreitti (Mörkövahti #2)
★ 9.00 (1)
Mörköviesti (Mörkövahti #3)
ei arvioita

Risingshadow
Spekulativiista fiktiota
UutiskirjeFacebookMastodonMedia
Palvelintilan tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja