Basam Books klassikko

Tähtien tekijä

Olaf Stapledon

7.0 / 10
1 arvosana

Alkuteos ilmestynyt 1937. Suomentanut Jussi Tuomas Kivi. Sidottu.

Olaf Stapledonin järisyttävä mestariteos 1930-luvulta vie lukijansa avaruuden ääriin, miljardien valovuosien taakse.

Maan asukas saa yhteyden tähtienvälisiin tutkimusmatkailijoihin, joiden mukana hän lähtee etsimään elämää maailmankaikkeuden kaukaisimmilta kolkilta. Hän kohtaa matkallaan mitä ihmeellisimpiä elämänmuotoja hyönteismäisistä ja kalamaisista eliöistä parvitietoisuuksiin ja älykkäisiin planeettoihin. Kaiken yllä häilyy kuitenkin tuhon uhka, sillä käynnissä on kosminen kamppailu elämästä ja kuolemasta.

Tähtien tekijä on ainutlaatuinen, mielikuvituksen rajoja kolkutteleva klassikko, jonka mittakaava hakee vertaistaan kirjallisuuden historiassa.

Julkaistu
2.6.2022 (Basam Books)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Olaf Stapledon

Olaf Stapledon (1886–1950) oli brittiläinen kirjailija. Hänen teoksensa Viimeiset ja ensimmäiset (1930) käsittelee ihmiskunnan kehittymistä kahden miljardin vuoden aikana ja Tähtien tekijä (1937) elämän kehitystä maailmankaikkeuden historian aikana. Stapledon vaikutti merkittävästi moniin tieteiskirjailijoihin, kuten Robert A. Heinlein, Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Cordwainer Smith ja James Blish. Kirjallisuutta Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 1. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004.

Suomentanut

Kustantaja

Basam Books

Risingshadow'ssa 56 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja