Taikuuden aika · #4 / 4

Kadonneiden järvi

Cressida Cowell

6.0 / 10
1 arvosana

Alkuteos ilmestynyt 2020. Suomentanut Peikko Pitkänen. Sidottu.

Soturi Toiveen ja velho Xarin kohtalot huipentuvat viimeisessä vaarallisessa tehtävässä.

Kukistaakseen Noitakuninkaan Xarin ja Toiveen on selvittävä Kadonneiden järvelle, mutta aikaa on vähän. Velhojen hyvä taika ja soturien voima kuitenkin kutsuvat heitä. Ainekset noidankarkotusloitsuun voidaan kerätä vain yhteisvoimin, ja viimeinen ponnistus on Xarin ja Toiveen käsissä. Kukistuuko Noitakuningas, vai ajautuvatko metsät pahan taikuuden valtaan?

Upeasti kuvitetun fantasiasarjan päätösosa. Lue myös sarjan aiemmat osat Noitakuningas herää, Pako Karminkarista ja Torakidan kirous.

Julkaistu
31.3.2022 (Otava)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Cressida Cowell

Cressida Cowell (s. 1966) aloitti kirjoittamisen ja piirtämisen lapsena. Hän vietti lomia perheensä kanssa pienessä saaressa Skotlannin rannikolla, missä asuminen mökissä ilman sähköä antoi aikaa kirjoittamiseen ja kuvittamiseen. Cowell on opiskellut englanninkielistä kirjallisuutta ja graafista suunnittelua Oxfordissa, Lontoossa ja Brightonissa. Cowell asuu Lontoossa miehensä Simonin kanssa. Heillä on kolme lasta. Cowellin harrastuksena on kirjojen keräily.

Kustantaja

Otava

Risingshadow'ssa 956 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja