Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Niilo Sevänen
  • Ikitalvi
  • Ikitalven polku

Ikitalven polku

Ikitalvi #1 / 2
Niilo Sevänen
Ikitalven polku (Ikitalvi #1) - Niilo Sevänen
★ 7.52 / 29
112343556279859410

Kansi: Jenni Noponen. Sidottu, kansipaperi.

Tähtifantasia-palkintoehdokas 2025.

Keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentavan eeppisen Ikitalvi-romaanisarjan aloitusosa.

Syksyllä 1007 Konstantinopolin tornien ja kupolien yllä loistaa sininen tähti, ja seitsemän vuotta kylmyyden kynsissä värjötelleet ihmiset aavistelevat pahaa.

Palatsin hääpidot päättyvät verisesti. Luutunsoittaja Orfeus saa vastuulleen siskontyttärensä Hallan, ja kaksikko pakenee tyttöä saalistavia palkkasotureita kaupungista metsän siimekseen.

Paviassa leskikeisarinna Theofana jäljittää poikaansa. Luostarista löytyy ruokoton ja nääntynyt pohjanmies, jonka muistoista paljastuu vihjeitä kadonneen hallitsijan jäljille – ja siihen, miksi maailma kylmeni.

Talven poluilla liikkuu hirmuisia olentoja, ja Hallan unissa suurten lintujen siivet herättävät tuimia tuulenpuuskia. Kuka lähetti sudet lapsen perään, ja keneen matkalaiset voivat luottaa?

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaHistoriallinen fantasiaMytologiaKotimainenMuodonmuuttajat
Julkaistu: helmikuu 22, 2024 (Gummerus)
Kirja-arviot ja kommentit (4)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Harkitsevaisen kulkijan matkaopas Takamaille
★ 7.86 / 23
Soturi sumussa (Soturi-sarja #1)
★ 7.64 / 11
Babel: Mystinen kertomus
★ 7.18 / 22
Kirke
★ 8.00 / 29
Solomon Kane: kootut kertomukset ja runot
★ 7.34 / 6
Ikimetsien sydänmailla (Metsän kansa #1)
★ 8.58 / 39
Soturin oppivuodet (Kotkasoturien taru #1)
★ 8.24 / 13

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Niilo Sevänen

Niilo Sevänen

Niilo Sevänen (s. 1979) on Kotkassa asuva muusikko, esikoiskirjailija ja isä. Hän varttui kirjojen keskellä Joensuussa ja opiskeli kulttuurihistoriaa Turun yliopistossa. Sevänen tunnetaan myös metalliyhtye Insomniumin laulaja-basistina. Hänen esikoisromaaninsa Ikitalven polku (2024) oli Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaana.

Kuva: Stefan Bollmann / CC BY-SA 4.0

Ikitalvi

Ikitalvi on Niilo Seväsen luoma eeppinen fantasiakirjasarja, joka sijoittuu vaihtoehtoiseen keskiaikaan, jossa maailma on ajautunut äkilliseen ja tuhoisaan jääkauteen. Sarja seuraa tavallisten ja epätavallisten ihmisten selviytymistä, kun maanjäristys, yliluonnolliset voimat ja loputon talvi repivät tunnetun maailman rikki.

Sarja yhdistää historiallisia elementtejä, mytologiaa ja tummasävyistä fantasiaa, ja sen keskeisiä teemoja ovat selviytyminen, kohtalo ja maailmanlopun uhka.


Ikitalvi sisältää tällä hetkellä 2 kirjaa.

Ikitalven polku (Ikitalvi #1)
★ 7.52 / 29
Unten kruunu (Ikitalvi #2)
★ 7.76 / 8

Kirja-arviot ja kommentit

24.09.2024
haikailua avatar
haikailua
Kirjoja 50, Arviot 29, Viestit 1
★★★★★☆☆☆☆☆ 5 / 10

Lapsellinen kielenkäyttö ja kahluusyvät hahmot kohtaavat pop-mytologian Assassins Creed -henkisessä kujanjuoksussa. Sopii yläastelaiselle sekä huumorin että sisällön syvällisyyden puolesta, mutta kärsii identiteettikriisistä. Nopealukuinen teos esittelee kiehtovia hahmojen aihioita, muttei päästä lukijaa tutustumaan heihin, koska kiirehtii jatkuvasti kohti seuraavaa "voi Marsyaan nyljetty pylly" -tyyppistä sadattelua kenen tahansa suusta, milloin tahansa, joskus monta kertaa sivua kohden.

Lue lisää ...

Kirjaa on mielestäni markkinoitu väärin aikuisten eeppisenä fantasiana. Oikeasti syvällistä hahmonkehitystä tai hovipolitiikkaa tästä kirjasta ei irtoa, vaikka miljöö sen sallisikin. Siihen nähden kustannustoimittaja on mielestäni myös pettänyt kirjailijan. Ikitalven polku kuulostaa kielellisesti yhtä kypsältä ja vakavalta kuin seiskaluokkalaisten historiantunti - eikä siinä ole mitään väärää seiskaluokkalaisilta, mutta ymmärtääkseni tämän kirjan kirjoitti joku vähän 16-vuotiasta varttuneempi.

Kertomuksen viimeiset kymmenen sivua Ronja Ryövärintyttärestä lainattuine ajattaroineen ja haljenneine erämaalinnoineen olivat todella toimiva fantasiakauhukohtaus. Valitettavasti mulla ei kirjan suljettuani ole mitään käsitystä siitä, miksi se kohtaus oli samassa teoksessa kuin kaikki aiemmin luettu. On kuin ensimmäisen osan olisi kirjoittanut joku täysin toinen kirjailija toiselle yleisölle verrattuna kahteen viimeiseen. Jostain syystä tätä romaania vaivaa sama uuden, "oikeasta" kustantamosta tulleen suomifantasian ongelma kuin esimerkiksi Tytär hämärän, piika pimeän antoi lukijalleen - kaikki, mikä juonessa merkitsee mitään, on ahdettu nelisataasivuisen tiiliskiven viimeiselle parillekymmenelle sivulle. 

Pettymys, mutta sopii kenelle tahansa, joka haluaa lukea seikkailukertomusta pseudohistoriallisessa fantasiakulississa, mieluiten lyhyissä pätkissä. (Pätkissä siksi, ettei yllä mainittuja toistuvia "voi Herodeksen hervottomat pallikarvat" -tyyppisiä sadatteluja ihan oikeasti jaksa, jos lukee yhtä lukua pidempään samalta istumalta.)

Laatu heitteli niin rajusti, etteivät viimeisten parinkymmenen sivun toimivat hahmojen sisäiset kerronnat tai onnistunutkaan luontokuvaus millään pelasta koko aiempaa läjää "kautta Johannes Kastajan karvaisten kainaloiden" -tyyppistä mukahauskaa ja täysin merkityksetöntä toilailua.

Päällimmäinen tunne on hämmennys.

18.08.2024
HourglassEyes avatar
HourglassEyes
Kirjoja 502, Arviot 56, Viestit 2772
★★★★★★★★★☆ 9 / 10

Vahva suositus vaihtoehtoisen historian, maagisen realismin ja pohjoisen mytologian sekä tarustojen ystäville!

01.04.2024
Emilia avatar
Emilia
Kirjoja 35, Arviot 5
★★☆☆☆☆☆☆☆☆ 2 / 10

En ymmärrä hypeä tämän ympärillä. Hahmot jäi kepeiksi, juoni paikoittain sekavahkoa, eikä kielessä ole kauheasti kehumista. Odotin paljon enemmän, enkä varmaankaan lue jatko-osaa.

16.03.2024
karivaan avatar
karivaan
Kirjoja 375, Arviot 22, Viestit 9
★★★★★★★★★★ 10 / 10

Nerokkaan hyvä juoni, hahmot, kieli ja ja kaikki. Jos tämä kirja ei saa Finlandia-palkintoa, saa Finlandia-palkinnon kantaa tunkiolle ja upottaa. Raateinensa!

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja