Toinen toistaan surkeampia tapahtumia
Alkuteos ilmestynyt 2013. Suomentanut Risto Mikkonen. Nidottu.
Jos koko historian aikajana olisi edessäsi, minne menisit?
Kun tohtori Madeleine Maxwell palkataan St Maryn historiallisen tutkimuksen instituuttiin, hän huomaa, etteivät historioitsijat siellä vain tutki menneisyyden merkittäviä tapahtumia – he vierailevat siellä.
Mutta yksikin väärä liike, ja historia iskee takaisin – kuolettavasti. Pian Maxille selviää, ettei hän taistele pelkästään historiaa vastaan. Sillä mihin tahansa nämä historioitsijat menevät, siellä syntyy kaaos.
St Mary's-kirjasarja kertoo joukosta historian tutkijoita, joilla on taipumus joutua katastrofeihin tutkiessaan suuria historiallisia tapahtumia nykyaikana. Kaksi ensimmäistä St Mary's -sarjan kirjaa ovat olleet ehdolla arvostetun ranskalaisen fantasiakirjallisuuspalkinnon, Grand Prix de L'Imaginaire, saajaksi, ja sarja sai ranskalaisen ACTU SF erikoispalkinnon vuonna 2021.
St Mary's-sarjassa on ilmestynyt 13 osaa ja sarjalla on tuhansia 5 tähden arvioita Amazonissa. Englanninkielisiä kirjoja on myyty miljoona ja sarjaa on käännetty 10 kielelle.
Täydellistä luettavaa Richard Osmanin Torstain murhaklubin ystäville!
Jodi Taylor
Jodi Taylor on kansainvälinen bestseller-kirjailija, joka on syntynyt Bristolissa ja opiskellut Gloucesterissa. Taylorin kirjoja on myyty yli miljoona kappaletta.