ViidakkopoikaSelkokirja
Alkuteos ilmestynyt 1894. Selkokielelle mukauttanut Pertti Rajala. Nidottu.
Viidakkopoika on tarinakokoelma Intian viidakoista. Tarinat kertovat viidakossa susien kanssa kasvaneesta Mowgli-pojasta ja viidakon eläimistä kuten pantteri Bagheerasta ja tiikeri Shere Khanista. Kokoelman tarinat ilmestyivät ensi kerran kirjana 1894.
Käyttäjät lukeneet myös
Rudyard Kipling
Rudyard Kipling (1865–1936) oli brittiläinen kirjailija, runoilija ja toimittaja. Hänet tunnetaan parhaiten lastenkirjastaan Viidakkokirja (1894) ja intialaisesta vakoiluromaanista Kim (1901).
Kiplingin tuotanto on laaja ja monipuolinen. Häntä on kutsuttu yhdeksi suurista novellitaiteen luojista. Kipling sai ensimmäisenä englanninkielisenä kirjailijana Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 1907.
Kipling syntyi Bombayssa Brittiläisessä Intiassa ja kävi koulunsa Englannissa. Vuonna 1882 Kiplingistä tuli lahorelaisen paikallislehden toimittaja. Kiplingin ensimmäinen proosakokoelma julkaistiin 1888 ja seuraavana vuonna hän muutti Lontooseen. Kipling jatkoi kirjoittamista 1930-luvulle, mutta hänen yhteiskuntapoliittisia näkemyksiään alettiin siirtomaa-ajan jälkeen pitää vanhanaikaisina. Teosten intialaisten kuvausta on myöhemmin arvosteltu syrjiväksi. Kipling tunnetaan silti erityisesti englanninkielisessä maailmassa yhtenä lastenkirjallisuuden suurista nimistä ja lahjakkaana tarinankertojana.

