Muusa
Alkuteos ilmestynyt 2025. Suomentanut Antti Immonen. Sidottu.
Kauhun mestarin hyytävä paluu. Ruotsin Stephen King kirjoittaa hirvittävän taiturimaisesti.
Kirjailija Hedda Strömberg ei kykene kirjoittamaan, ja vararikko uhkaa häntä ja hänen kahdeksanvuotiasta poikaansa. Kun Hedda saa kutsun menestyneen kollegansa perheen kesäpaikkaan, kaikki muuttuu.
Kuin taikaiskusta Hedda löytää inspiraationsa. Pian hän kuitenkin huomaa, että vanhan kartanon tiiliseinät kätkevät pimeitä salaisuuksia, jotka ulottuvat sukupolvien taakse.
Kun juhannusaatto koittaa, Heddalle selviää, että luovuuden hinta on kallis ja kaikki on kaupan.
Mitään tällaista et ole lukenut aiemmin.
Käyttäjät lukeneet myös
Mats Strandberg
Mats Strandberg (s. 1976) on ruotsalainen kirjailija ja toimittaja. Ruotsin Stephen Kingiksi tituleeratun kirjailijan kauhuromaanit Risteily ja Hoivokoti ovat olleet myynti- ja arvostelumenestyksiä useilla kielialueilla.
Kuva: Wikimedia.
Muita teoksia kirjailijalta Mats Strandberg
Kirja-arviot ja kommentit
Aika pitkään sai odotella, milloin se kauhu oikein alkaa. Kirjassa on paljon pohjustusta – muusasta ja mytologiasta keskustelua illanistujaisissa taiteilijasuvun tilalla, mikä oli välillä puuduttavaakin. Juoni alkoi vetämään vasta puolenvälin hujakoilla. (8.4.2026)

