Teddy
Alkuteos ilmestynyt 2022. Suomentanut Jussi Tuomas Kivi. Kuvittanut Will Staehle ja Doogie Horner. Sidottu.
Goodreads Choice Award (paras kauhukirja) 2022.
"Saa miltei uskomaan aaveisiin..." – Kirkus Reviews
Juuri vieroituksesta päässyt Mallory Quinn löytää ilokseen työn lastenhoitajana. Hän muodostaa nopeasti vahvan siteen vahtimansa viisivuotiaan Teddyn kanssa, suloisen, aran pojan, joka rakastaa piirtämistä.
Teddyn tavanomaisten pupuja ja puita esittävien piirrosten joukkoon ilmestyy outo hahmo, hänen mielikuvitusystävänsä Anya. Kuvista tulee yhä häiritsevämpiä – ja paljon parempia kuin mihin viisivuotiaan pitäisi pystyä. Kun Teddy piirtäa kuvan miehestä raahaamassa naisen elotonta ruumista metsässä, Mallory huomaa kauhukseen pohtivansa, voisivatko hyytävät piirustukset liittyä vanhaan ratkaisemattomaan murhatapaukseen. Kommunikoiko jokin yliluonnollinen voima Teddyn kautta? Onko poika vaarassa? Mallory päättä selvittää kuvien arvoituksen ennen kuin on liian myöhäistä.
Jason Rekulakin palkittu hittiromaani on kekseliäs kauhutrilleri täynna salaisuuksia, käänteitä ja selkäpiitä karmivia kuvia. Tämän kirjan lukemisen jälkeen et enää katso lasten piirustuksia samoin silmin.
Kirjasta sanottua:
"Vangitseva yliluonnollinen trilleri." – Publishers Weekly
"Vuoden rohkein kaksoiskäänne. Aivan fantastinen." – Times
"Hyvin aavemainen." – Buzzfeed
"Järkyttävällä perhesalaisuudella on kauaskantoiset seuraukset tässä synkeässä, epätavallisessa kummitustarinassa." – Kirkus Reviews
"Kiivas kolmas näytös vie tarinan hermoja raastavan jännittävään, takuulla värisyttävään päätökseen." – Booklist
"Rakastin tätä." – Stephen King
Käyttäjät lukeneet myös
Jason Rekulak
Jason Rekulak on Philadelphiassa asuva kirjailija. Hänen läpimurtoteoksestaan Teddy tuli valtava myyntimenestys, ja se voitti GoodReads Choice Awardin kauhukategoriassa. Ennen kirjailijanuraansa Rekulak työskenteli Quirk Booksin kustantajana. Työssään hän myös haamukirjoitti monia outoja teoksia.
Muita teoksia kirjailijalta Jason Rekulak
Kirja-arviot ja kommentit
Kirja, jonka juoni kuoriutuu ja tapahtumavyyhti paljastuu pikkuhiljaa viisivuotiaan lapsen piirustusten kautta. Kirjassa on yliluonnollinen kauhu elementti. Se on myös trilleri ja mysteeri. Mutkia ja käänteitä on, mutta omaperäiseksi en tarinaa kokenut, vaikka piirroskuvitus olikin mukana elävöittävässä tarinaa. (26.1.26)
Suorastaan koukuttava, luin melkein yhtäsoittoa koko kirjan. Oli jännittävä alusta loppuun ja mikä käänne, en olisi ikinä uskonut miten kirja loppuu. Aivan mahtava tarina ja kaipuu jäi kun kirja loppui.

