Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Katja Kontturi
  • Ankkalinna - Portti kahden maailman välillä

Ankkalinna - Portti kahden maailman välilläfantasia Don Rosan Disney-sarjakuvissa

Katja Kontturi
Ankkalinna - Portti kahden maailman välillä: fantasia Don Rosan Disney-sarjakuvissa - Katja Kontturi
★ 7.00 / 1
123456178910

Don Rosan Disney-sarjakuvat ovat ilahduttaneet suomalaisia 1990-luvun alkupuolelta saakka. Yksityiskohtainen piirrosjälki, huumori ja Carl Barksin perinteistä ammentavat seikkailutarinat kuuluvat Rosan sarjakuvien tunnusmerkkeihin.

Rosan sarjakuvissa ankat seikkailevat kadonneissa laaksoissa, menneisyydessä, ulkoavaruudessa ja myyttisissä paikoissa, kuten Kalevalassa. Näiden fantasiamaailmojen lisäksi ankat ovat kuitenkin vierailleet olemassa olevissa valtioissa ja kaupungeissa. Roope Ankka on osallistunut maailmanhistoriallisiin tapahtumiin, seilannut Titanicilla ja tutustunut Yhdysvaltain presidentti Theodore Rooseveltiin.

Tämä tietokirja pohjautuu maailman ensimmäiseen Don Rosan sarjakuvia käsitelleeseen väitöskirjaan. Se analysoi Don Rosan Aku Ankka -sarjakuvien erilaisia fantasiamaailmoja ja Ankkalinnassa tapahtuvia fantastisia ilmiöitä. Samalla se tarkastelee, miten Rosa sekoittaa toisiinsa faktaa ja fiktiota, viittaa kuuluisiin elokuviin tai klassikkokirjallisuuteen ja rikkoo Disney-sarjakuvien vakiintuneita kerrontatapoja.

Katja Kontturi (s. 1983) on yliopistonopettaja, sarjakuvatutkija ja Suomen virallinen Ankkatohtori. Hän väitteli Don Rosan Disney-sarjakuvista filosofian tohtoriksi vuonna 2014. Isona hänestä piti tulla Milla Magia.

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaTietokirjat sarjakuvista
Julkaistu: maaliskuu 18, 2025 (Zum Teufel)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Ragnarökin jälkeen: Aika Ilman Jumalia
★ 9.18 / 27
Taikuuden laiva (Elolaivat #1)
★ 8.64 / 42
Tuli & veri (Tulen ja jään laulu)
★ 8.58 / 26
Noita Keskuudessamme
★ 8.34 / 26
Lumenlaulaja
★ 8.26 / 20
Lain pyörteissä (Usvasyntyinen: Wax & Wayne #1)
★ 8.24 / 21
Sydänmeri
★ 8.22 / 14

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!

Katja Kontturi

Katja Kontturi (s. 1983) on sarjakuvista ja kirjoittamisen hyvinvointivaikutuksista innostunut kirjoitusviestinnän yliopistonopettaja. Taustaltaan hän on filosofian maisteri (yleinen kirjallisuus 2009) ja filosofian tohtori (nykykulttuurin tutkimus 2014). Hänen väitöskirjansa käsitteli postmodernia fantasiaa Don Rosan Disney-sarjakuvissa ja hän onkin Suomen virallinen Ankkatohtori. Myös Aku Ankan kulttuurinen merkitys suomalaisille ja sen syyt ovat lähellä hänen sydäntään.



^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja