Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • J. J. Arcanjo
  • Crookhaven
  • Varkaiden akatemia

Varkaiden akatemia

Crookhaven #1 / 5
J. J. Arcanjo
Varkaiden akatemia (Crookhaven #1) - J. J. Arcanjo
★ 6.00 / 1
123451678910

Alkuperäinen ilmestymisvuosi 2022. Suomentanut Maiju Keynäs. Sidottu.

”Tämä on siis koulu rikollisille.” Se oli tarkoitettu kysymykseksi mutta kuulosti pikemminkin syytökseltä.

”Tämä on paljon enemmän,” Caspian vastasi … ”Tämä on koti unohdetuille, turvapaikka eksyneille ja kyllä, täällä koulutetaan myös tulevaisuuden mahtavimpia konnia.”

Gabriel on kasvanut isoäitinsä hoivissa siitä saakka, kun hänen vanhempansa katosivat kauan sitten. Hän hankkii osan heidän elannostaan taskuvarkauksilla. Eräänä päivänä hän varastaa lompakon, joka on tyhjä lukuun ottamatta lappua, jossa lukee: ”Sinä olet hyvä. Minä olen parempi”, ja osoite. Osoitteesta Gabriel löytää Crookhavenin ja ystävystyy rehtorin tyttären Penelopen, lyömättömien hakkerikaksosten Aden ja Eden sekä varjokiipeilijä Amiran kanssa.

Koulun vanhempia oppilaita alkaa kadota ja Gabriel ystävineen saa vihiä, että se liittyy Nimettömiin, koulun periaatteet hylänneeseen joukkoon. Kun arvoitus ratkeaa, totuus löytyy lähempää kuin Gabriel osasi kuvitellakaan.

Englantilais-portugalilaisen J. J. Arcanjon uuden Crookhaven-sarjan avausosa Varkaiden akatemia on hänen ensimmäinen kirjansa lapsille ja nuorille. Sarjaa on käännetty yli 16 kielelle.

Adlibris: tarkista saatavuus

NuortenkirjallisuusJännitysSeikkailuTV-sarja
Julkaistu: syyskuu 20, 2022 (Aula & Co)
Alkuperäinen nimi: The School of Thieves

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
J. J. Arcanjo

J. J. Arcanjo

Englantilais-portugalilainen J. J. Arcanjo kasvanut Portugalin Algarvessa ja Englannin Devonissa. Hän on opiskellut kriminologiaa, psykologiaa ja luovaa kirjoittamista ja työskentelee kustannustoimittajana Bloomsbury-kustantamossa.

Arcanjo on aiemmin julkaissut kaksi rikosromaania. Varkaiden akatemia on hänen ensimmäinen nuortenkirjansa, ja Aula kustantaa suomeksi sarjan kaikki viisi osaa. BBC on tehnyt Varkaiden akatemiasta tv-sarjan nimellä Crookhaven.

Kuva: Aula & Co

Crookhaven

Englantilais-portugalilaisen J. J. Arcanjon  Crookhaven-sarjan avausosa Varkaiden akatemia on hänen ensimmäinen kirjansa lapsille ja nuorille. Sarjaa on käännetty yli 16 kielelle. Sarja on viiden kirjan pituinen.

Crookhaven sisältää tällä hetkellä 4 kirjaa ja sarja laajenee lisää 1 uuden kirjan julkaisemisen myötä.

Varkaiden akatemia (Crookhaven #1)
★ 6.00 / 1
Unohdettu labyrintti (Crookhaven #2)
★ 7.00 / 1
Salaisuuksien saari (Crookhaven #3)
★ 7.00 / 1
Valloittamaton linnoitus (Crookhaven #4)
★ 7.00 / 1
Varkaiden kosto (Crookhaven #5)
ei arvioita


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja