Kiltti tyttö

Gillian Flynn

7.3 / 10
4 arvosanaa

Sidottu.

On Nickin ja Amyn häiden viides vuosipäivä, ja Amy on kadonnut. Heidän hulppean vuokratalonsa olohuoneessa on merkkejä kamppailusta. Nick jää kiinni ensin yhdestä, sitten toisesta valheesta, ja pian koko Carthagen pikkukaupunki on vakuuttunut siitä, että tämä on murhannut vaimonsa. Amyn päiväkirjojen valossa tämä ei olisi mitenkään yllättävää; ne piirtävät muotokuvan neuroottisesta täydellisyydentavoittelijasta, joka pelkää miestään. Mutta kumman tarinaa on oikein uskominen - Nickin vai Amyn? Vai valehtelevatko molemmat?

Kiltti tyttö on pirullinen, koukuttava, älykäs ja synkän hauskuttava trilleri, jonka kaltaista et ole ennen lukenut. Se on myös karmivan tarkkanäköinen kuvaus toimimattomasta avioliitosta. Flynnin kolmas romaani on ollut Yhdysvalloissa vuoden 2012 tapaus, jota on myyty yli 1,5 miljoonaa kappaletta.

Julkaistu
2013 (WSOY)
Suomentanut
Terhi Kuusisto
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.

Kirjan lisätiedot

Kirjailija

Gillian Flynn

Gillian Schieber Flynn (s. 1971) on yhdysvaltalainen kirjailija, käsikirjoittaja ja entinen Entertainment Weeklyn televisiokriitikko.

Suomentanut

Kustantaja

WSOY

Risingshadow'ssa 1 433 julkista kirjaa tällä kustantajanimellä.

Viimeisimpiä julkaisuja