Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Walter Jon Williams
  • FBH-sarja
  • Rautahermot

Rautahermot

FBH-sarja
Walter Jon Williams
Rautahermot (FBH-sarja) - Walter Jon Williams
★ 8.00 / 15
1234526277829210

Alkuteos ilmestynyt 1986. Suomentanut Sauli Santikko. Nidottu.

KURAPOIKIA, PÖLYPIMUJA, AALTOTANSSIJOITA, NAPPIAIVOJA

Eliitti elää tähdissä ja muut Maan mudassa. Kiertorata hallitsee planeettaa kovalla otteellaan avaruuden teräslinnoituksista. Mutta maanpinnan pölystä nousee vastarintaliike, joka julistaa sodan taivaita vastaan.

Sodan, jota käydään monella rintamalla: deltahävittäjät ja sotilassukkulat ottavat ilmassa mittaa toisistaan, tietokoneverkoissa data virtaa likaisena petoksen jokena, slummien kujilla tulvii veri laserien ja pommien jäljiltä. Taistelujen tuhkasta syntyvät uudet legendat, uudenlaiset soturit.

"Rautahermot on hänen paras kirjansa tähän mennessä... kun kaksi rinnakkaistarinaa rennosta salakuljettajalentäjästä ja kovasta palkkatappajasta kehittyvät ja yhtyvät, kirja alkaa elää omaa elämäänsä." – Locus

"Korkeateknologisen SciFin harrastajat nauttivat varmasti Williamsin kihisevän kuumasta tekstistä ja nopean tiukasta tarinasta." – Library Journal

Adlibris: tarkista saatavuus

ScifiKyberpunk
Julkaistu: 1992 (TK-kustannus)
Alkuperäinen nimi: Hardwired
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Hyperion (Hyperion #1)
★ 8.82 / 161
Ready Player One: Romaani
★ 8.72 / 134
Operaatio Ave Maria
★ 8.70 / 53
Kukkia Algernonille (Sci-fi -sarja)
★ 8.68 / 44
Nimbus ja tähdet
★ 8.58 / 47
Suojaan metsän siimekseen
★ 8.46 / 11
Dyyni (Dyyni-sarja #1)
★ 8.44 / 46

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Walter Jon Williams

Walter Jon Williams

Kyberpunkin uranuurtajiin kuuluva Walter Jon Williams syntyi vuonna 1953 Minnesotassa Yhdysvalloissa. Hän opiskeli New Mexicon osavaltiossa ja on sittemmin muuttanut asumaan pysyvästi sinne. Williamsin harrastuksiin kuuluu muun muassa sukeltaminen, purjehtiminen ja itsepuolustuslajit. Williams on toiminut  tv-käsikirjoittajana, pelisuunnittelijana sekä kendon ja purjehduksen opettajana. Kirjailijana Williams teki läpimurtonsa kyberpunk-romaanilla Rautahermot (1986). Williams oli Helsingin vuoden 2017 Worldconin kunniavieraita.

Lähteitä


Ulkomaisia tieteiskirjailijoita 2. Toimittaneet Toni Jerrman ja Vesa Sisättö. BTJ Kirjastopalvelu, 2004.

 

FBH-sarja

FBH-sarja sisältää tällä hetkellä 2 kirjaa.

Alasarja Elric
Alasarja Varkaiden maailma

Rautahermot (FBH-sarja)
★ 8.00 / 15
Kun painovoima pettää (FBH-sarja)
★ 7.42 / 12

Kirja-arviot ja kommentit

03.07.2010
Eija avatar
Eija
Kirjoja 1497, Arviot 449, Viestit 1453
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Kirja ei selvemmin voisi olla cyberpunkia. Maailma on ankea ja kylmä paikka. Ankeus on hyvin kuvattu ja sen pystyy hyvin aistimaan, kun kirjaa lukee. Ihmiskehoja muokataan liukuhihnalla, huumeiden käyttö on arkipäivää ja päivän tappoluvuista lyödään vetoa. Tarinan pohjana on se, että edellisen sodan jäljiltä yhteiskunta on jakautunut kahtia. Sodan voittanut osapuoli asuu taivaassa kiertoradalla ja tämä eliitti hallitsee ja manipuloi markkinoita. Sodan hävinnyt osapuoli asuu rappeutuneen Maan kamaralla, missä mustapörssi kukoistaa. Seuraa konflikti näiden kahden ryhmän välillä. Kirjan juoni on tiivis ja tapahtumarikas. Päähenkilöt ovat varsin kovapintaisia, mutta heistä löytyy myös pehmeämpi puoli ja omatunto. Alussa kirjassa oli imua, mutta alun ”uutuuden” viehätyksen jälkeen kiinnostavuus hieman hiipui, mutta elpyi taas loppua kohti. Pidin kirjailijan tavasta kertoa tarinaa ja pääosin kirja oli hyvä. Yksityiskohtaisia taistelukohtauksia en jaksanut kovin tarkkaan lukea.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja