Alkuteos ilmestynyt 1987. Suomentanut Ville Keynäs.
1. laitos: Loki-kirjat, 1993. Kansi: Eeva Louhio. Kannen kuva: Sanni Seppo. Nidottu.
2. laitos: Aula & Co, 2023. Tarkistettu suomennos. Kansi: Tuomo Parikka. Sidottu, kansipaperi.
Portti-palkinto 1994 (käännösteokset, lehden lukijaäänestys). Valittu Tähtivaeltaja-lehden 1900-luvun tieteiskirjallisuuden Top 50 -listalle 2000 (koko sarja).
MUSTALLA HUUMORILLA HÖYSTETTY SALAMANNOPEA, NEROKKAASTI SOMMITELTU JA PSYKOLOGISESTI OIVALTAVA MAAILMA.
Koko galaksi kävi sotaa. Miljardit olivat jo kuolleet ja miljardeja tulisi vielä kuolemaan. Kuita, planeettoja ja tähtiä tultaisiin tuhoamaan tunteilematta ja sattumanvaraisesti. Idiriläiset taistelivat uskonsa puolesta, Kulttuuri oikeuttaakseen olemassaolonsa. Kyse oli periaatteista. Antautuminen ei tullut kysymykseen.
Keskellä kosmista taistelua oli käynnissä yksityinen ristiretki. Syvällä kuivan ja karun maailman, kuolevaisilta suljetun kuolleiden planeetan uumenissa ja labyrintin kätköissä piileskeli uuden sukupolven mieli. Sekä Kulttuuri että idiriläiset halusivat sen itselleen. Horza oli muuttuja ja hänen seurueensa joukko epäluotettavia palkkasotureita, ihmisiä ja koneita. Heidän kohtalonsa olisi löytää mieli ja samalla kohdata oma tuhonsa.
MUISTA FLEBASTA on tyrmäävän vahva ja mielikuvituksellinen avaruusooppera, jonka mittakaava ylittää inhimillisen käsityskyvyn. Se on ensimmäinen lain M. Banksin Kulttuurista kertova kirja. Kauan kaivatun uusintapainoksen tarkistetun suomennoksen on laatinut Ville Keynäs.
"Loistava... On kirjoja, jotka pitävät hereillä puolen yötä. Muista Flebasta on niitä harvoja kirjoja, jotka tekee mieli lukea yhä uudestaan.” – Locus
”Yksi vuosikymmenen häikäisevimmistä ja pisimmälle viedyistä avaruusseikkailuista.” – Chicago Sun Times
”Brittiläisen tieteiskirjallisuuden suuri valkoinen toivo.” – Fay Weldon
”Tieteiskirjallisuutta niin kuin tosi miehet sen kirjoittavat.” – Science Fiction Eye
"Fantastista mielikuvituksen loistavaa kirjoa, vauhdikkaita tapahtumia ja avaruusoopperan raikuvia sointuja." – Taikakirjaimet
"Banks on ilmiö!" – William Gibson
Kirjan tapahtumat
- lisäsi kirjan kokoelmaan Omana odottamassa
- lisäsi kirjan lukulistalle
- antoi kirjalle arvosanan 8/10
- aloitti kirjan lukemisen
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- muokkasi kirjan tietoja
- lisäsi kirjan kokoelmaan * Uudelleen luettavat
- lisäsi kirjan omistettuihin
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- antoi kirjalle arvosanan 8/10
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- lisäsi kirjan omistettuihin
- aloitti kirjan lukemisen
- lisäsi kirjan omistettuihin
- antoi kirjalle arvosanan 7/10
- antoi kirjalle arvosanan 8/10
- lisäsi kirjan suosikkeihin
