Elävien nukkejen yö
Alkuteos ilmestynyt 1993. Suomentanut Sanna Ropa. Sidottu.
Lindy löytää vatsastapuhujan nuken, jolle hän antaa nimeksi Läpsy. Läpsy on ruma, mutta hauska. Lindy viihdyttää ihmisiä liikkuvalla ja puhuvalla nukella. Lindyn sisar Kris on mustasukkainen Lindyn saamasta huomiosta. Kris päättää näyttää Lindylle. Hän hankkii oman nuken. Sitten alkaa tapahtua kummia. Ikäviä. Kauheita. Ei kai nukke voi aiheuttaa niin paljon hankaluuksia. Eihän?
R. L. Stine
Robert Lawrence Stine on syntynyt Ohiossa Yhdysvalloissa vuonna 1943. Jo yhdeksänvuotiaana hän kirjoitti vitsi- ja sarjakuvakirjoja ja novelleja kavereilleen. Stine opiskeli Ohion yliopistossa, ja valmistuttuaan sieltä 1965 hän muutti New Yorkiin. Opiskeluaikanaan Ohion valtion yliopistossa Stine toimitti yliopiston omaa huumorilehteä. Valmistumisen jälkeen hän muutti New Yorkiin, jossa hän teki toimittajan töitä. Hän oli myös 10 vuotta lastenhuumorilehden päätoimittajana ja kirjoitti useita vitsikirjoja lapsille.
Goosebumps
Sarja sisältää 31 pääteosta ja yhteensä teoksia 32 kpl.
Alasarja Kalmanväreitä
Alasarja Goosebumps Special
Alasarja Goosebumps: Kauhumaa
Kirja-arvioita
Jo kansi antaa ajatuksia sisällöstä. Jännittävä ja pelottava tunnelma on tärkein tässä kirjassa. Tapahtumat ovat kivoja ja kylmät väreet kulkevat välillä pitkin selkää. Mielestäni parhaita Goosebumpseja!
Kirja oli hyvä mutta ei aivan niin hyvä kun osasin odottaa!! Eniten olisin halunnut että kirjassa olisi ollut enemmän henkilöiden kuvailua ja näkemystä! Kirjassa oli hyvä tunnelma mutta loppu loppui hyvin no sanotaan nyt vaikka ennenaikojaan. Loppu oli ihmeellinen sillä se loppui hyvin lyhyesti ja ja no en osaa selittää!
Todella hyvä kirja, mutta ei täydellinen. Idea on mielenkiintoinen ja tunnelma aivan loistava, mutta olisin kaivannut vähän enemmän henkilöiden kuvailua. Nyt hahmot jäivät vähän tylsiksi. . . Kirja oli jännittävä ja paikoin pelottavakin. Tässä kirjassa oli mysteerinen tunnelma, joka on parasta tässä kirjassa.