Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • R. L. Stine
  • Kalmanväreitä
  • Kamala kamera

Kamala kamera

Kalmanväreitä
R. L. Stine
Kamala kamera (Kalmanväreitä) - R. L. Stine
★ 5.14 / 30
1523114157617289310

Alkuteos ilmestynyt 1992. Suomentanut Taija Mård. Sidottu.

Adlibris: tarkista saatavuus

NuortenkirjallisuusKauhu
Julkaistu: 1994 (Karisto)
Alkuperäinen nimi: Say Cheese and Die!
Kirja-arviot ja kommentit (1)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Haiseva käsi (Uhriniituntakainen #1)
★ 8.16 / 13
Perhosten aika
★ 8.08 / 12
Domowik (Domowik #1)
★ 7.88 / 16
Kymnaasi (Kymnaasi-sarja #1)
★ 7.82 / 11
Darlah: 172 tuntia Kuussa
★ 7.76 / 115
Friikkisirkus (Darren Shanin tarina #1)
★ 7.58 / 227
Monster High (Monster High #1)
★ 7.40 / 15

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
R. L. Stine

R. L. Stine

Robert Lawrence Stine on syntynyt Ohiossa Yhdysvalloissa vuonna 1943. Jo yhdeksänvuotiaana hän kirjoitti vitsi- ja sarjakuvakirjoja ja novelleja kavereilleen. Stine opiskeli Ohion yliopistossa, ja valmistuttuaan sieltä 1965 hän muutti New Yorkiin. Opiskeluaikanaan Ohion valtion yliopistossa Stine toimitti yliopiston omaa huumorilehteä. Valmistumisen jälkeen hän muutti New Yorkiin, jossa hän teki toimittajan töitä. Hän oli myös 10 vuotta lastenhuumorilehden päätoimittajana ja kirjoitti useita vitsikirjoja lapsille.

Lue lisää ...

Vuonna 1986 Stine kirjoitti ensimmäisen kauhukirjansa teineille. Siitä tuli kirjoittajansa yllätykseksi menestys. Siitä lähtien Stine on viihtynyt kauhun parissa. Hänen kirjojaan on myyty yli 300 miljoonaa kappaletta.

Stine avioitui Jane Waldhornin kanssa 1969 ja heidän poikansa Matthew syntyi 1986. Kun R. L. Stine ei kirjoita, hän nauttii muun muassa lenkeistä koiransa kanssa.

Kuva: Larry D. Moore / CC BY-SA 3.0

Kalmanväreitä

Goosebumps-sarjaa suomensi aluksi Karisto nimellä Kalmanväreitä.

Kalmanväreitä sisältää tällä hetkellä 2 kirjaa.

Pääsarja Goosebumps

Kamala kamera (Kalmanväreitä)
★ 5.14 / 30
Vihreää hirviön verta (Kalmanväreitä)
★ 4.54 / 28

Kirja-arviot ja kommentit

12.01.2008
TheDarkMission avatar
TheDarkMission
Kirjoja 270, Arviot 38
★★★★★★☆☆☆☆ 6 / 10

Puhun nyt yleisesti Stinen kirjoista. Olen lukenut viimeisintä lukuunottamatta kaikki suomennetut kirjat, ja... huhhuh! Miten yhdellä ihmisellä voi olla mielikuvitusta sataan kirjaan, joissa on mahtava idea? Ideoita miehellä tosiaan on. Henkilökohtaisesti pidän ehkä eniten tästä sekä Varjotytöstä. Nämä kirjat ovat hieman erilaisia muihin verrattuna, näissä on salakäytäviä ja salaisuuksia. Vaikka Stine on kirjoittanut monta aivan mieletöntä kirjaa, ne eivät löydä paikkaansa lempikirjoihini tuskin koskaan. Kuvailu on suorastaan hälyttävää bestseller-kirjailijalta. Näistä ideoista voisi saada jokaisesta pitkän ja upean opuksen, mutta Stine kirjoittaa kai mieluummin paljon ohuita ja mitäänsanomattomia kirjoja kuin panostaisi todella kuvailuun ja kerrontaan, ja saisi näin jotain syvyyttä kirjoihin, muutakin kuin "Häntä pelotti ja vilutti todella paljon." Stinen kirjoissa on usein paljon käänteitä ja yllättävä loppuratkaisu, mutta välillä kirjat etenevät tietyn kaavan mukaan: ensin ilmestyy haamu, joka olikin sitten ilkeä sisko, sitten tulee taas haamu mutta päästään pakoon ja sitten kun haamu taas tulee niin keksitään joku keino hävittää se. Monesti kirjat kyllä onnistuvat pelottelemaan totaalisesti, enkä oikein voi muuta kuin ihailla Ärällän mielikuvitusta. Kirjojen taso vaihtelee aikalailla, mutta vanhimmat suomennokset ovat mielestäni olleet parhaimpia. Suosittelen tämän ja Varjotytön lukemista kaikille nuortenkauhufantasian ystäville.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja