Alkuteos ilmestynyt 2001. Suomentanut Ulla Lempinen. Nidottu.

Paikka jota ei pitäisi olla olemassa.
Mutta on silti.
Olentoja joita ei voi olla.
Mutta on silti.
Paikka jossa kaikki unet ja painajaiset ovat hyvin todellisia –
ja usein tappavia.
Tervetuloa maailmaan nimeltä…
EVERWORLD.

Christopher, Jalil, April, David ja Senna haaksirikkoutuvat nuhjuiselle hiekkarannalle. Viehättävä Etain-neito johdattaa heidät kuninkaalliseen kotikaupunkiinsa, ja muinaista Irlantia muistuttavassa Merlinin valtakunnassa Christopher tajuaa olevansa rakastunut. Pyhän saaren druidit puolestaan kiinnostuvat vanhan maailman ”profeetoista”, joiden tiedetään jo tuottaneen keijujen käyttöön mullistavia keksintöjä.

Kun hovin uskollinen Lorg-jättiläinen löytyy tuntemattomalla taialla surmattuna, rauhanomaisen yhteisön elämä järkkyy. Pelastuakseen yhä sotkuisemmasta valheiden verkosta muut nuoret ilmiantavat vallan ja väkivallan sokaiseman Sennan.

Merlinin polut ovat arvaamattomat, mutta kuinka Galahadin miekka, keijujen nuolet ja kuningas Camulosin urhoolliset ritarit pärjäävät kaupunkisodassa – Sennaa ja hänen senniittiarmeijaansa vastaan?

Julkaistu
12.1.2006 (WSOY)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Everworld

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →

K. A. Applegaten nuorille ja lapsille suunnattu fantasiasarja

Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

101
90
89
70
617
52
49
30
22
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

1 arvio

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

2/10

En pitänyt tästä Everworldin osasta yhtään, hermostuin ja tylsistyin kirjaan jo alkulukujen aikana ja luin keskikohdat loikkimalla eteenpäin. Ainoastaan loppuhuipennus herätti mielenkiintoa edes rippusen, muuten kirja jatkoi sitä samaa rataa mitä muutkin Everworldit, mitään kovin yllättävää ei ilmennyt ja juoni lisäksi muistutti todella paljon amerikkalaisen nuorten tv-sarjan juonta, eli ei kovin korkea lentoista tai saati tasokastakaan.
Suosittelen vain aiemmat osat lukeneille, sillä kirja ilmeisen oleellinen sarjan päätösosaan johtava osuus ja loppuyllätys joka viitoittaa tulevaa tarinassa.
Arvosana: 4+.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja