Päällys: Sami Saramäki. Sidottu.

Kuikansulan lumoava jatko-osa

Pääsky ja Yötuuli jatkaa Tuulia Ahon Kuikansulka-fantasiaromaanissa alkanutta tarinaa. Luvassa on pohjoisten loitsujen taikaa, menneiden aikojen lumoa ja satumaisen seikkailun vetovoimaa.

Kuikansulka on nyt aikuinen, ja hänen kaksospoikansa Pääsky ja Yötuuli ovat seitsemäntoistavuotiaita. Kuikansulka jättää poikiensa kanssa hevoskansan ja Kultaiset vuoret palatakseen synnyinseudulleen Kuikkajärvelle. Matkalla Yötuuli näkee tulisarvisen hirven ja ratsastaa sen perässä Loputtomiin metsiin. Kuikansulka epäilee, että hänen poikansa on lumottu. Ainut keino saada vihje Yötuulen olinpaikasta on nähdä tämän kanssa samaa unta – ja se onnistuu ainoastaan myyttisen aikakankaan avulla.

Aikakankaan kutomiseen liittyvä seikkailu vaaroineen on vielä hyvin Kuikan kansan muistissa. Nyt ei kuitenkaan ole vaihtoehtoja, vaan Kuikansulan on otettava riski ja päästettävä toinenkin poikansa ratsastamaan Loputtomien metsien siimekseen. On toimittava ripeästi ja uhrauksia pelkäämättä, sillä Yötuulen johdattaminen oikealle polulle vaatii myös eksyneen omaa tahtoa palata vapauteen.

Julkaistu
22.11.2006 (WSOY)
Mistä löydät tämän kirjan
Ulkoiset linkit avaavat kirjan haun valitussa kaupassa. Saatavuus voi vaihdella.
Kuikansulka-trilogia

Kirjasarja

Kaikki sarjatiedot →
Risingshadow

Arvosanajakauma

Näin lukijoiden antamat arvosanat jakautuvat asteikolla 1–10.

108
91
822
77
630
53
410
30
20
10
Risingshadow

Mitä sinä ajattelit kirjasta?

Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.

Risingshadow

Lukijoiden arviot

3 arviota

Mitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta

6/10

Minua harmitti lukiessa, että Kuikansulka oli aikuistunut ja nyt seurataankin hänen lastensa matkaa. Tarinassa on myös joitain hieman yli hilseen meneviä juttuja. Loppukin vähän tökki. Ihan ok kirja, mutta ei yllä edeltäjän tasolle.

10/10

Pääsky ja Yötuuli jatkaa Kuikansulan toimivaa tarinaa mukaansa tempaavasti, ja hauskasti! Kirjojen välissä on paljon aikaa kulunut, mutta alkuperäiset päähenkilöt ovat onneksi vielä mukana - ainakin osittain. Juonikuviot ovat välillä hiukan sekavia, muuta selvenevät aina ajallaan. Kansikuva on taaskin oikein hieno! Kaikenpuolin ihana kirja! :)

4/10

Verrattuna ensimmäiseen, niin oli huonompi. Kerta luettavaa, mutta ne jotka pitivät... mikäs siinä...
Juoni oli tönkköä, mielenkiinto sammui loppua kohti. Loppu sekä haikea, että onnellinen. Sekavan puoleinen.
Toivotaan, että seuraavasta kirjasta tulisi parempi.

Risingshadow

Lukijoiden suosikkeja