Nyt on tämäkin lyhyt sarja tullut luettua kirjat olivat kaikki nopeasti luettuja. Tämä osa oli mielestäni paras mutta minusta tarina jää kesken sen pitäisi vielä jatkua. Juoni oli tässä paras mutta kirjoja lukiessa en saanut kyllä kertaakaan nauraa.
Alkuteos ilmestynyt 1990. Suomentanut Katja Ruunaniemi. Sidottu.
Ilmojen sankarit vauhdissa – onttuja ei pidättele mikään!
Jälleen kerran reipas onttujoukko lähtee matkantekoon, kun kotia ei löytynyt edes hylätystä louhoksesta. Onttujen matkassa kulkeva, nasevia elämänohjeita jakeleva Kapine näet tiedottaa, että heidän on määrä lähteä sinne mistä he ovat aikoinaan tulleetkin: avaruuteen! Ja avaruuteen pääsee jostakin Floridasta, jonne mennään jollain uudella menopelillä, Concordella...
Muitakin menopelejä pienet ilmojen sankarit joutuvat käyttämään, ennen kuin koti kajastaa näköpiirissä. Lentokone vaihtuu hanhien kyytiin ja lopulta suihkitaan ulkoavaruudessa.
Yläilmoissa on nuorille lukijoille suunnatun onttutrilogian hieno päätösosa, täynnä vauhtia, viihdettä ja salakavalan syväluotaavaa viisautta. Sarjan edelliset osat olivat Suuri ajomatka ja Louhoksen valtiaat.
Kirjasarja
Sarjan nimi on viittaus siihen, että eräät pienet sammakot elävät koko elämänsä ananaskasvien eli bromelioiden (engl. bromeliads) sisällä. Nimi viittaa myös David Eddingsin Belgarionin taruun (Belgariad) ja Homeroksen Iiliakseen (Iliad).
Mitä sinä ajattelit kirjasta?
Jaa oma kokemuksesi muiden Risingshadow-lukijoiden kanssa.
Lukijoiden arviot
2 arviotaMitä Risingshadow'n lukijat ajattelevat tästä kirjasta
'Yläilmoissa' sijoittuu päällekkäin aiemman osan 'Louhoksen valtiaat' kanssa. Nyt seurataan Masklinin, Angalon ja Gurderin matkataan Floridiaan Kapistuksen kanssa, jotta Kapistus voisi kutsua Aluksen hakemaan entisten isäntiensä jälkeläiset takaisin kotiin.
Kirjassa oli rutkasti Pratchettin mestarillista komiikkaa, jossa samalla asetettiin kyseenalaiseksi monia ihmisten maailman ilmiöitä ja asioita. Kirja myös onnistui lopussa koskettamaan filosofisella pohdinnallaan ihmisen mielikuvituksesta, yksinäisyyden ihmislajille aikaansaamasta reaktiosta ja läheisyyden kaipuusta. Kirja oli koskettava, mieleenpainuva ja ajatuksia herättävä.
'Yläilmoissa' oli koko Bromeliad-trilogian arvoinen päätös ja yksi Pratchettin parhaimpia lastenkirjoja. Kirja oli minusta loistava, arvaamaton ja todella koukuttava. Suosittelen kaikille aiemmat Bromeliad-trilogian osat lukeneille.
Arvosana: 8+.
