Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Oscar Wilde
  • Onnellinen prinssi ja muita tarinoita

Onnellinen prinssi ja muita tarinoita

Oscar Wilde
Onnellinen prinssi ja muita tarinoita - Oscar Wilde
★ 8.16 / 26
12341526579829710

Alkuteokset ilmestyneet kahdessa kokoelmassa 1888 ja 1892. Suomentanut Jaana Kapari. Graafinen suunnittelu: Dog design. Sidottu, kansipaperi. 2. laitos 2009, nidottu.

Sisältö:

  • Satakieli ja ruusu
  • Itsekäs jättiläinen
  • Uskollinen ystävä
  • Merkittävä raketti
  • Nuori kuningas
  • Espanjan prinsessan syntymäpäivä
  • Kalastaja ja hänen sielunsa
  • Tähtilapsi

Oscar Wilde oli irlantilainen näytelmä- ja romaanikirjailija ja runoilija. Hän myös kirjoitti ja julkaisi yhdeksän satua. Jaana Kaparin käännös Onnellinen prinssi ja muita tarinoita kokoaa nämä sadut ensimmäistä kertaa suomeksi yksiin kansiin.

Oscar Wilden sadut ovat osa eurooppalaista yleissivistystä. Ne ovat olleet innoittajia paitsi kaikenikäisille lukijoille myös oopperoille ja baleteille. Wilden sadut ovat edelleen elävää satukirjallisuutta, kertomuksia, jotka korostavat hyvyyden merkitystä.

Saduissa eläin- ja mielikuvitushahmot ovat tärkeässä osassa. Lukija tutustuu esimerkiksi pääskyseen, joka on valmis kuolemaan rakkauden puolesta, omahyväiseen vesirottaan, hyväsydämiseen jättiläiseen ja prameilevaan ilotulitusrakettiin. Wilden mielikuvitus tempaa lukijan mukaansa, ja satuja rikastuttavat Wilden vaivihkainen huumori ja maalauksellinen kieli. Alun perin Wilde kirjoitti sadut omille lapsilleen, eikä näiden lumoavien satujen sanoma ole vanhentunut reilussa sadassa vuodessa. Saduista löytyy aina jonkinlainen opetus, vaikka – Wilden omin sanoin – ”se onkin aina hyvin vaarallista”.

Onnellinen prinssi ja muita tarinoita monipuolistaa Oscar Wilden kirjailijakuvaa Suomessa, ja näyttää kirjailijan vähemmän tunnetun, lämpöisen ja haikean puolen. Jaana Kaparin oivaltava ja maaginen käännös loihtii esiin näiden ainutlaatuisten satujen lohdullisen tunnelman, jossa etsitään ja löydetään keinoja selvitä maailman murheiden keskellä.

Lehdistöotteita:

”Wilden kirjallista loistokkuutta, oppineisuutta ja taiteellista kurinalaisuutta onkin vaikea vain kopioimalla omaksua. – – Jaana Kapari on Wilden yli sata vuotta sitten kirjoitettuja satuja suomentaessaan tehnyt hienoa työtä.” – Saara Kesävuori, Aamulehti 7.3.2007

”Hän kirjoittaa itkettävän kauniisti, olipa kyse pikkulinnusta, prinssistä tai patsaasta.” – Väinö Immonen, Savon Sanomat 7.3.2007

”Yritäpä lukea ääneen satu onnellisesta prinssistä ja olla itkemättä! – – Kun kertoja yhdessä hetkessä on hauska – – ja jo seuraavassa särkee häpeilemättömän sentimentaalisesti sydämiä, on nenäliina tarpeen.” – Sanna Kangasniemi, Image 2/2007

”Tulos on lumoava. Kapari tuntuu oikein nautiskelevan Wilden kielen ylenpalttisuudesta ja runollisuudesta.” – Lili Wessman, Satakunnan Kansa 20.3.2007

”Suomentaja on ollut onnellinen työssään, itkiessään syvää satuitkua. Itku tarttuu. Ja väliin herahtaa onnellinen satunauru.” – Kaisa Neimala, Suomen Kuvalehti 12/2007

”Wilden kokoelmateos kuuluu ehdottomasti siihen kirjallisten tuotosten sarjaan, joka ei vanhene koskaan. Näitä satuja luettiin jo sata vuotta sitten, eivätkä ne varmasti menetä vetovoimaansa sadan vuoden päästäkään.” – Miika Viljakainen, Warkauden lehti 18.4.2007

”Nämä tarinat sopivat erinomaisesti aikuisille, mutta myös hiukan varttuneemmille lapsille. Tarinat tuovat esiin keikarina pidetyn Oscar Wilden herkemmän puolen - mielenkiintoinen ja rikas lukukokemus.” – Jone Nikula, Ovi 2/2007

”Wilden sadut ovat kestäneet erinomaisesti aikaa, ja niiden monimielinen emotionaalinen kudos, surun ja toiveekkuuden väliset säikeet, tekevät näistä mielikuvituksellisista tarinoista kirjallisuutta kaiken ikäisille, sukupuoleen ja yhteiskuntaluokkaan katsomatta.” – Hannu Waarala, Uutispäivä Demari 5.6.2007

”Onnellinen prinssi ja muita tarinoita on romanttisella tavalla vanhanaikainen kokoelma: saduissa on myyttisyyttä ja koristeellista mystisyyttä, mutta onneksi myös kirvelevän älykästä huumoria, Wilden komedioista tuttua ironisuutta.” – Ismo Loivamaa, Lapsen Maailma 6-7/2007

”Yksi kevään eittämättä suurimmista kulttuuriteoista on paremmin näytelmä- ja romaanikirjailijana tunnetun Oscar Wilden satujen julkaiseminen ensimmäistä kertaa suomeksi yksissä kansissa.” – Kaisa Ranta, Tähtivaeltaja 2/2007

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaSatufantasia
Julkaistu: maaliskuu 7, 2007 (Teos)
Alkuperäinen nimi: The Happy Prince & A House of Pomegranates
Käyttäjien kirja-arvioita (2)

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Tähtisumua
★ 7.50 / 268
Tuulen avain (Musta torni)
★ 7.48 / 41
Viimeinen yksisarvinen
★ 7.14 / 68
Hämärän matkamiehet
★ 7.50 / 2
Karhun tytär
★ 8.00 / 1

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Oscar Wilde

Oscar Wilde

Oscar Wilden (Britannia, 1854–1900) koko nimi oli Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde. Keskimmäiset nimet hän jätti myöhemmin pois, koska nimi jonka oli määrä ”elää kaikkien huulilla” ei saanut olla liian pitkä.

Wilde syntyi Dublinissa, jossa hän varttui lääkärin ja runoilijan poikana ja herätti jo varhain huomiota lahjakkuudellaan. Oxfordin yliopiston yläluokkaisessa opiskelijapiirissä hän rakensi mainettaan omaperäisenä ja henkevänä sananiekkana. Vietettyään neljä hilpeätä vuotta Oxfordissa hän valmistui vuosikurssinsa parhain arvosanoin ja saapui vuoden 1880 paikkeilla Lontooseen. Runoja kirjoittavasta viehätysvoimaisesta nuorukaisesta tuli seurapiirien lemmikki.

Lue lisää ...

Terävän satiirisilla seurapiirinäytelmillään Wildestä tuli viktoriaanisen Lontoon menestyneimpiä näytelmäkirjailijoita. Wilde oli kirjallisen dandyn perikuva ja nykyelämän lennokas arvostelija, joka ihastutti älyllään ja herätti pahennusta tuhlailevien ja nautiskelevien elämäntapojensa vuoksi. Wilden älyllisten huvinäytelmien tunnetuin näyte on ”The Importance of Being Earnest”, englanninkielisen komedian klassikko, jota on esitetty Suomessa useilla nimillä.

Vuonna 1891 Wilde julkaisi kuuluisimman teoksensa, kauhukertomuksen Dorian Grayn muotokuva. Ilmestymisaikanaan se oli ”ainoa englannin kielellä kirjoitettu ranskalainen romaani”. Ajatuksen romaaniinsa Wilde sai Edgar Allan Poen novellista ”William Wilson”. Pari vuotta ennen Wilden ihmismielen pimeää puolta kuvaavan teoksen ilmestymistä Lontoota oli piinannut sarjamurhaaja Viiltäjä-Jack. Koska syyllistä ei saatu selville, voitiin olettaa hänen elävän Lontoossa vailla merkkiäkään siitä, että hän on hirmutöiden tekijä – kuten Dorian Gray.

Wilde julkaisi kaksi kokoelmaa satuja vuosina 1888 ja 1892. Kaikki yhdeksän satua ovat ilmestyneet suomeksi kokoelmassa Onnellinen prinssi ja muita tarinoita. Wilden tunnetuimpia satuja on ”Itsekäs jättiläinen”, kertomus itsekkyyden ja yksinäisyyden voittamisesta. Kokoelma näyttää kirjailijan lämpimän ja haikean puolen.

Wilden elämän suurimmaksi kohun aiheeksi ja syvimmäksi murhenäytelmäksi muodostui hänen seksuaalinen suuntautumisensa. Homoseksuaalisuus oli tuohon aikaan rikos ja sen johdosta hänet tuomittiin kahdeksi vuodeksi vankilaan pakkotyöhön. Vapauduttuaan Wilde asettui Ranskaan ja terveydeltään heikentyneenä yritti jatkaa kirjailijantyötään. Oscar Wilde kuoli vuonna 1900 maanpaossa Pariisissa ollessaan 46-vuotias.

Oscar Wilden elämästä on tehty vuonna 1997 elokuva Wilde, jossa päähenkilöä esittää Stephen Fry.

Kirjallisuutta

Ulkomaisia kauhukirjailijoita. Toimittaneet Jukka Halme ja Juri Nummelin. BTJ, 2005.

Linkkejä

Jukka Parkkinen: Mies, joka vastusti kaikkea – paitsi elämää ja kiusausta.
Jaana Kapari suomensi Oscar Wilden sadut yksiin kansiin. Helsingin sanomat 7.3.2007. (STT)
Mari Viertola: Onnellinen prinssi ja muita tarinoita. Turun sanomat 22.3.2007.
Jan Blomstedt: Onnellinen prinssi ja muita tarinoita. Helsingin sanomat 25.3.2007.
Väinö Immonen: Onnellinen prinssi ja muita tarinoita. Savon sanomat 7.3.2007.
Sanna Nyqvist: Dorian Grayn muotokuva. Kiiltomato.net 2.9.2009.

Lähteitä: Juha Ågren: Viktoriaaninen kauhukirjallisuus: Lyhyt oppimäärä. Tähtivaeltaja 4/2010. Kuva: Lehtikuva / Everett / Jerry Tavin.

Muita teoksia kirjailijalta Oscar Wilde

Dorian Grayn muotokuva (Keskiyön kirjasto)
★ 7.72 / 132

Kirja-arvioita

12.01.2018
Lukijatar avatar
Lukijatar
Kirjoja 353, Kirja-arviot 85, Viestit 2
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Onnellinen prinssi on taidesaduksi luokiteltavissa oleva kokoelma Wilden yltäkylläisiä ja viimeisen päälle kauneudella kuorrutettuja satuja. Niissä on ikuista rakkautta, uhrautuvuutta jonka kauneus ja nuoruus pyhittää, suuria tunteita ja suuria kääntymyksiä - dramatiikkaa ei siis puutu. Osassa saduista on lisäksi vahva satiirinen vivahde, joka tekee niistä paikoin jopa piikitteleviä. Teos on luonnollisesti myös kirjoitusajankohtansa värittämä: esimerkiksi uskonnollisuus ja eri kulttuurien eksotisointi on hyvin suoraviivaista.

Suosittelen kokoelmaa 1800-luvun brittiläisestä kirjallisuudesta pitäville, satiirin ystäville ja jotakin kaunista ja tyyliteltyä kaipaaville.

30.10.2007
Vaahtera avatar
Vaahtera
Kirjoja 235, Kirja-arviot 3
★★★★★★★★☆☆ 8 / 10

Ensimmäiset näistä saduista toivat mieleeni H.C. Andersenin kauneimmat ja surullisimmat sadut. Hyville ei aina käy hyvin ja lohduttomat tapahtumat on mahdollista kuvata riipivän kauniisti. Vaikutteet ovat ihan mahdollisia, sillä Andersenin satuja ilmestyi englanniksi käännettynä jo 40 vuotta ennen näiden satujen julkaisemista! Wilden tyyli saduissaan on ylitsevuotavan maalailevaa ja kuvailevaa. Lukijan eteen luodaan yksityiskohtineen ylellisiä palatseja ja käsittämättömiä rikkauksia. Pahimmillaan kuvailut menevät jopa puuduttaviksi listauksiksi. Parhaimmillaan nämä tarinat ovat kauniita ja koskettavia. Useissa saduista on herkullisen ilkikurisia huomioita ja osuvia henkilökuvia. Tarinat saivat vuoroin itkemään, nauramaan, ärsyyntymään, ihastelemaan ja ihmettelemään. Näin monien tunnereaktioiden herättäminen ei kaiketi voi olla osoitus huonoudesta. Ihan perheen pienimmille en lähtisi näitä lukemaan, kannattaa ainakin lukaista itse ensin.

^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja