Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Uutiskirje
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
    • Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Ashleyn kissat

Mary Stewart
Ashleyn kissat - Mary Stewart
  ★ 6.00 / 2
1★2★3★4★5★26★7★8★9★10★

Alkuteos ilmestynyt 1976. Suomentanut Anja Haglund. Romeo ja Julia -suomennokset: Yrjö Jylhä. 2.–3. painos 1993. Sidottu, kansipaperi. Fantasia, rajatapaus.

Ashleyt ovat voittajia. Sukupolvien myötä he ovat oppineet selviytymään ja pysyneet kartanossaan Ashley Courtissa. He osaavat olla myös vaarallisia, sillä suvussa periytyy telepaattinen kyky: sen avulla he pystyvät sellaiseen mikä ei ole mahdollista tavallisille ihmisille.

Nuori nainen Bryony Ashley palaa kotikartanoon pitkän poissaolon jälkeen. Hänen isänsä on kuollut oudoissa olosuhteissa ja vanha velkainen kartano näyttää siirtyneen hänen serkkunsa omistukseen. Bryony ei suostu hyväksymään selityksiä vaan alkaa päättäväisesti tutkia isänsä kuolemaa – ja etsiä rakastettuaan, jonka hän yliluonnollisten kykyjensä avulla tietää olevan olemassa.

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Ei rekisteröitymistä - Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Muokannut 23.04.2021
Luokitus: Fantasia, Romantiikka, Mysteeri
Julkaistu: 1976 (Gummerus)
Alkuperäinen nimi Touch Not the Cat

Mary Stewart

Mary Stewart (1916–2014) oli brittiläinen kirjailija. Stewart aloitti opettajan työnsä 1930-luvulla, mutta vuonna 1956 hän jätti työnsä jotta voisi kirjoittaa. Hän kirjoitti suosittuja rikosromaaneja ja romantiikkaa. Stewartin menestynein teoskokonaisuus on Merlin-sarja, josta on suomennettu vain aloitusosa Kristalliluola (1970). Teos oli ilmestyessään lähes vuoden myydyimpien kirjojen listalla Englannissa ja Yhdysvalloissa. Stewartin kirjoja on myyty yli 30 miljoonaa kappaletta.

Muita teoksia kirjailijalta Mary Stewart

Susimetsän salat
  ★ 5.84 / 13
Ludo ja tähtihevonen
  ★ 6.00 / 4
Kristalliluola (Merlin #1)
  ★ 7.22 / 14
Pikku noitaluuta (Leija-sarja #17)
  ★ 7.00 / 9


Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Mary Stewart
  • Ashleyn kissat
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja