Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Tietoa meistä
    • Artikkelit
    • Käyttöehdot
    • Sivuston ylläpitäjät
    • English (EN)
  • Selaa
    • Uusimmat tapahtumat
    • Uutuuskirjat
    • Tulossa kirjoja
    • Kirjalistaushaku
    • Kirja-arviot
    • Tyylilajit
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • Uusimmat viestit
    • Uusimmat aiheet
    • Kuumimmat aiheet
    • Suosituimmat aiheet
    • Haku
  • Haaste
    • Lukuhaasteet
    • Kirjavisa
  • Kirjaudu

Noitien hovi

Sonja #2 / 3 ✓
Anu Holopainen
Noitien hovi (Sonja #2) - Anu Holopainen
  ★ 6.98 / 107
1★22★3★74★35★346★77★468★19★710★

Kannen kuva: Jody A. Lee (alun perin ilmestynyt Jo Claytonin Dancer's Rise -kirjan kansikuvana). Kannen suunnittelu: Niko Saikkonen. Sidottu.

Tuhansien vuosien takaa alkanut fantastinen aikamatka jatkuu...

Atlantiksen tuhosta pelastuneet Sonja ja Zadar jatkavat yllätyksellistä aikamatkaansa kelttien Irlantiin, jonka barbaarisena pidetty kansa osoittautuukin jalommaksi ja vieraanvaraisemmaksi kuin hurja maineensa. Uusien ystäviensä kanssa nuoret aikamatkalaiset kokevat kelttien arjen ja juhlan, ja heille paljastuvat myös Vihreän saaren henkimaailma, noidat ja kiehtova mystiikka. He kokevat katkeran petoksen, mutta myös uhrautuvaa ystävyyttä, ja tämän uuden matkan myötä heidän rakkautensakin joutuu kovalle koetukselle.

Itsenäinen jatko teokselle Kristallien valtakunta.

Adlibris: tarkista saatavuus

Kirjan tilaus
Adlibris
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni
Muokannut 24.03.2025
Luokitus: Fantasia, Nuortenkirjallisuus, Kotimainen, Noidat, Aikamatkustus
Julkaistu: 1997 (Karisto)

Käyttäjät lukeneet myös

Caapparin kääty (Roistoakatemia #1)
  ★ 9.32 / 22
Skandar ja yksisarvisvaras (Skandar #1)
  ★ 8.82 / 11
Käärmeenlumooja (Faunoidit #1)
  ★ 8.80 / 266
Uinuvien kirjojen kaupunki (Zamonia)
  ★ 8.76 / 101
Liikkuva linna (Liikkuva linna #1)
  ★ 8.66 / 351
Varjojen kaupungit I–III (Varjojen kaupungit)
  ★ 8.64 / 87
Kapteeni Sinikarhun 13 1/2 elämää (Zamonia)
  ★ 8.64 / 142
Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Aloita uusi keskustelu (Vieraat tervetulleita)
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Anu Holopainen

Anu Holopainen

”Synnyin itähelsinkiläiseksi vuonna 1968, ja samoilla kulmilla olen asustellut koko elämäni. Tämä on ihanteellinen paikka luontorakkaalle kaupunkilaiselle – kaikki on lähellä, mukaan lukien metsät, pellot ja lehmät laitumella. Avopuolisoni kanssa harrastelemme kaikennäköistä nörtteilyä kuten scifi-leffoja (Alien-sarja ja alkuperäinen Star Wars -trilogia, jee!) sekä pelaamista pc:llä, Xboxilla ja Wiillä. Ruudun tuijottelun vastapainoksi nautiskelen liikunnasta ja ulkoilmasta metsäpoluilla reippaillen. Kesälomat suuntautuvat mieluiten kesämökille Etelä-Savoon järven rannalle.

Lue lisää ...

Esikoiskirjani Kristallien valtakunta julkaistiin vuonna 1996, ja monen vuoden ajan tein kirjoittamisen ohella päiväduunia rakennusalan yrityksen sihteerinä. Eräänä päivänä sain sihteerinhommasta tarpeekseni ja vaihdoin ammattia. Kävin tiedotusopin pitkän kurssin Helsingin kristillisessä opistossa, josta pääsin työharjoittelun kautta puoleksi vuodeksi oikean toimittajan hommiin. Vuoden 2007 alusta lähtien olen ollut vapaa toimittaja.”

Holopainen lukee useimmiten viihdettä, scifiä tai yleistajuisia tiedekirjoja. Hänen suosikkikirjailijoitaan ovat muun muassa Douglas Adams, Philip K. Dick, Ursula K. Le Guin, Stephen King, Doris Lessing, Terry Pratchett, Anne Rice, John Steinbeck, J. R. R. Tolkien ja suomalaisista Väinö Linna ja Mika Waltari.

Ensimmäiset romaaninalut Holopainen kirjoitti teini-ikäisenä, innoittajana oli Anna-Leena Härkösen Häräntappoase. Myöhemmin hän kiinnostui Atlantis-tarusta ja näin syntyi alun perin omaksi iloksi ja puolivahingossa ensimmäisen kirjan, Kristallien valtakunnan käsikirjoitus vuonna 1994. Holopainen lähetti käsikirjoituksen kustannusyhtiölle. Korjausten jälkeen teos ilmestyi vuonna 1996. Sittemmin kirjoja on ilmestynyt tasaiseen tahtiin noin kerran vuodessa. Holopainen on muun muassa opettanut luovaa kirjoittamista ja toiminut Suomen Nuorisokirjailijat ry:n varapuheenjohtajana. 

Suomalaisten fantasiakirjailijoiden joukossa Anu Holopainen on ollut suosittu. Hän on itse pitänyt kirjojaan ”mielikuvituspitoisina seikkailukirjoina” tai korkeintaan kevytfantasiana. Fantasian kirjoittamisesta hän kertoo pitävänsä siksi, että se on hyvin vapaata – voi itse määritellä mikä on mahdollista ja mikä ei. Holopainen on todennut Grafomania-blogin haastattelussa seuraavaa: ”Jostain syystä jo se, että käytän pääosissa naishahmoja, on joidenkin mielestä feminismiä. Se on mielestäni outo tulkinta, koska omasta näkökulmastani päähenkilö on ensisijaisesti ihminen, eikä sinällään luo mitään sukupuolisidonnaista ennakkoasetelmaa.”

Anu Holopaisen nuorten tieteisromaani Molemmin jaloin oli Finlandia Junior -palkintoehdokkaana vuonna 2006. Hänen ensimmäinen aikuisten romaaninsa Ilmeetön mies ilmestyi 2010. Kuvastaja-palkinnon ehdokkaina ovat olleet Sinisilmä (2002) ja Varjoja (2012). Holopainen oli Laivakello-ehdokkaana vuonna 2016.

Lähteitä
Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita 2. Toimittanut Ismo Loivamaa. BTJ, 1999.
Kotimaisia lasten- ja nuortenkirjailijoita 3. Toimittanut Ismo Loivamaa. BTJ, 2001.
Kotimaisia tieteis- ja fantasiakirjailijoita. Toimittaneet Vesa Sisättö ja Toni Jerrman. BTJ, 2006.

Kuva: Mia Vänskä, Karisto

Sonja

Sarjalla ei ole virallista nimeä.

Sonja sisältää 3 kirjaa — sarja on kokonaan valmis.

Kristallien valtakunta (Sonja #1)
  ★ 7.00 / 129
Noitien hovi (Sonja #2)
  ★ 6.98 / 107
Gae Bolga (Sonja #3)
  ★ 6.72 / 92


Takaisin ylös
  • Risingshadow
  • Selaa
  • Anu Holopainen
  • Sonja
  • Noitien hovi
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | Instagram | RSS
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2025 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.

Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.

Tietosuoja