Risingshadow
Spekulatiivista fiktiota
  • Koti
    • Etusivu
    • Artikkelit
    • Tietoa meistä
    • Ota yhteyttä
    • Käyttöehdot
    • Tietosuojakäytännöt
    • Sivuston ylläpitäjät
    • Uutiskirje
    • English (EN)
  • Kirjat
    • Uutuuksia
    • Tulevat julkaisut
    • Vuoden kirjahitit
    • Hyllyissä tapahtuu
    • Uudet lisäykset
    • Kirjalistaushaku
    • Arviot ja kommentit
    • Tyylilajit
    • * Lisää kirja
  • Yhteisö
    • Keskustelut
    • - Uusimmat viestit
    • - Uusimmat aiheet
    • - Kuumimmat aiheet
    • - Suosituimmat aiheet
    • - Haku
    • HAASTEET
    • - Lukuhaasteet
    • - Kirjavisa
  • Etusivu
  • Kirjat
  • Anne Leinonen
  • Viivamaalari

Viivamaalari

Anne Leinonen
Viivamaalari - Anne Leinonen
★ 6.30 / 17
1123245663758910

Kansi: Laura Noponen. Sidottu, kansipaperi.

Maaginen romaani kahdesta naisesta ja kaupungin halki maalatusta viivasta

Päivä ei ala hyvin: aamukahvilla nainen huomaa, että tuttu pihavaahtera on kadonnut. Siis kadonnut, ei kaadettu. Vai muistaako hän väärin: onko vanha sairaus palannut hämärtämään mieltä? Ja miksi sinkkiämpäriä kantava maalarinainen sutii koti-kadun poikki valkoista viivaa?

Kun työresurssitoimisto antaa naiselle uuden ammatin, hämmennys on yhtä syvä kuin muillakin työarpajaisten uhreilla – mitä ihmettä tekee käsite-taiteilija? Kotikadulle sudittu viiva tuntuu olevan johtolanka: ehkä maalarinainen, Ursula, voi opettaa tekemään taidetta.

Viivamaalari kertoo naisesta, joka pelkää kahvinkeittimen käynnistyvän itsekseen mutta joka lähtee seuraamaan Ursulaa halki kaupungin. Painavia väriämpäreitä kantaessa voi unohtaa sekavat unet ja menneisyyden murheet. Kun maalaa viivaa halki ajan ja paikan, reitille voi sattua iloinen tivoli-iltapäivä, uusi rakkaus tai kaupunkia vartioiva jättiläispatsas.

Anne Leinosen huima, maaginen romaani kertoo siitä, minne voi päätyä kulkemalla pihaportilta lähtevää viivaa pitkin. Leinonen käsittelee omaleimaisella tavalla ikivanhoja kysymyksiä: kuinka seurata omaa elämänviivaansa hulluksi tulleessa yhteiskunnassa, mikä on uhrautumisen arvoista ja pelastaako taide sittenkin maailman.

Kirjasta sanottua:

”Viivamaalari on täysosuma. Leinonen nyrjäyttää arjen ylösalaisin niin, etä tavalliset asiat alkavat tuntua absurdeilta ja naurettavilta. Kirjaa voi lukea myös osuvana yhteiskuntakritiikkinä.” – Martta Kaukonen, Ilona

”Leinonen palauttaa uskoa proosaan, joka ei vain hätkäytä lukijaa sohvalla, vaan myös pudottaa siltä.” – Juhani Karila, Helsingin Sanomat

”Ilahduttava kotimaisen uuskumman uutuus.” – Piia Latvala, Sana

Adlibris: tarkista saatavuus

FantasiaUuskummaKotimainen
Julkaistu: helmikuu 13, 2013 (Atena)
Arvostelu: Viivamaalari

Kirjan tilaus
Adlibris
BookOutlet
BookBeat
FinlandiaKirja
Nextory
Storytel
Nextoryn Superviikko 16.3.-29.3. Lue ja kuuntele ilmaiseksi 50 päivän ajan. Voimassa uusille ja vanhoille asiakkaille, joilla ei ole ollut Nextory-tarjousta viimeisen 6kk aikana!

Arvosanani kirjalle
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Omassa pääkirjahyllyssäni

Käyttäjät lukeneet myös

Ragnarökin jälkeen: Aika Ilman Jumalia
★ 9.16 / 24
Taru Sormusten herrasta (Taru Sormusten herrasta)
★ 9.08 / 762
Tuulen nimi (Kuninkaansurmaajan kronikka #1)
★ 9.08 / 252
Valtaistuinpeli (Tulen ja jään laulu #1)
★ 9.00 / 544
Rautasusi (Vardari #1)
★ 8.86 / 23
Narrin salamurhaaja (Narri ja Näkijä #1)
★ 8.86 / 65
Locke Lamoran valheet (Herrasmiesroistot #1)
★ 8.84 / 213

Aiheeseen liittyviä keskusteluja
Kirjoita vieraana tai kirjaudu sisään.
Onko sinulla kysymyksiä kirjasta tai haluatko jakaa mielipiteesi? Liity keskusteluun!
Anne Leinonen

Anne Leinonen

Anne Leinonen on syntynyt vuonna 1973 Juvalla, eteläsavolaisessa maalaiskylässä. Mielikuvitusta ja tarinankerronnan halua ruokkivat lapsuudessa valosaasteeton tähtitaivas, metsä ja suoluonto. Lukemisen lisäksi roolipelaaminen ja omien maailmojen kehittely yksin ja yhdessä kiinnostivat. Anne Leinonen on valmistunut filosofian maisteriksi Helsingin yliopistosta pääaineenaan maantiede. Hän on työskennellyt kustannustoimittajana ja kirjailijana. Leinonen harrastaa muun muassa sienestämistä ja metsässä kävelyä.

Lue lisää ...

Leinonen aloitti kirjoittamisen yhdessä lapsuudenystävänsä Eija Lappalainen kanssa yläasteella. Lappalaisen ja Leinosen ensimmäinen nuortenkirja ilmestyi vuonna 2000. Leinosen novelleja on julkaistu erityisesti Portti-lehdessä. Novelli ”Valkeita lankoja” voitti Portin kirjoituskilpailun vuonna 2003 sekä Atorox-palkinnon vuonna 2004. Novelli ”Toisinkainen” voitti vuoden 2007 Atoroxin. Kokoelman Valkeita lankoja (2006) tekstit edustavat spekulatiivisen fiktion kirjoa arjen outoudesta suomalaisen kansanperinteen maisemiin ja tulevaisuudenkuvauksiin.

Leinonen on toiminut Suomen tieteiskirjoittajat ry:ssä ja Mikkelin kirjoittajissa. Hän on pitänyt kirjoituskursseja muun muassa Oriveden opistossa ja toiminut useiden kirjoituskilpailujen tuomaristossa. Leinonen on toimittanut omaa novellilehteä Usvaa, joka on luettavissa internetissä. Hän oli vuoden 2016 Finnconin kotimainen kunniavieras.

Leinonen on ollut yksi kirjailijoista, jotka ovat kuvanneet tuotantoaan reaalifantasian käsitteellä. Käsite on tarkoitettu sillaksi valtavirtakirjallisuuden ja lajityyppikirjallisuuden välille. Lajityyppien rajaamisen sijasta reaalifantastikot puhuvat jatkumosta, teoksista jotka etenevät tarinan ehdoilla ja voivat sekoittaa realismia ja fantasiaa.

Lähteitä

Wikipedia

Kuva: Bryan Saragosa

Muita teoksia kirjailijalta Anne Leinonen

Hylättyjen novellien universumi
ei arvioita
Kirotun niityn tyttö: Selkokirja
ei arvioita
Riimujen saari
ei arvioita
Lentävä leivänpaahdin: Scifikirjoitusopas
★ 8.00 / 2
Herra Swanin sanoja siivekkäille
★ 8.00 / 1
Hämärän periltä: historiallisia kauhunovelleja
★ 5.60 / 5
Elokuussa minä kuolen
★ 7.80 / 5
Nokkion laulu
★ 7.00 / 8
Pieni Taikakauppa
ei arvioita
Holtiton masiina
★ 8.00 / 1
Kymmenen käskyä maailmanloppuun
★ 4.50 / 4
Katve
★ 7.00 / 10
Kauhumaan kartta
ei arvioita
Naamiot
★ 6.72 / 7
Tuoretta verta: Kauhukirjoittajan opas
★ 8.50 / 6
Noitakirja (Kirjanoita #2)
★ 6.00 / 14
Kirjanoita (Kirjanoita #1)
★ 6.60 / 20
Hänen huulensa ovat metsä
★ 6.50 / 2
Metsän äiti
★ 7.52 / 19
Steampunk! – Silintereitä ja siipirattaita
★ 7.10 / 10
Vaskinainen
★ 7.26 / 15
Pienen rasian jumala ja muita novelleja
★ 7.20 / 10
Kummallisen kirjoittajat: Opas fiktiivisen maailman luomiseen
★ 7.28 / 11
Kuulen laulun kaukaisen (Kuoriaiskirjat #9)
★ 5.88 / 9
Ilottomien ihmisten kylä
★ 7.00 / 21
Mustaa lihaa: Kyberpunk-antologia
★ 6.26 / 8
Konejumalat (Routasisarukset #3)
★ 7.20 / 34
Hurtan koodeksi
★ 6.26 / 4
Hiekkasotilaat (Routasisarukset #2)
★ 7.46 / 58
Routasisarukset (Routasisarukset #1)
★ 7.28 / 98
Devoted Souls: Peliromaani
★ 7.38 / 21
Valkeita lankoja: Tarinoita toisista todellisuuksista (Lista)
★ 7.44 / 39
Kirjoita kosmos: Opas spekulatiivisen fiktion kirjoittamiseen
★ 8.04 / 24
Ihmeen tuntua: Näkökulmia lasten ja nuorten fantasiakirjallisuuteen
★ 8.00 / 13
Saga
★ 5.06 / 19


^ Ylös
Seuraa meitä: Uutiskirje | Facebook | X | Mastodon | RSS | English Site
Hostingpalvelun tarjoaa Planeetta Internet Oy
© 1996 - 2026 Risingshadow. Kaikki oikeudet pidätetään.
Sivustomme käyttää evästeitä takaaksemme parhaimman käyttökokemuksen.
Tietosuoja